Великобритания е шампион по медали на Европейското първенство по лека атлетика

България не успя да вземе медал на Европейски шампионат за първи път от 1971 година в Хелзинки

Великобритания оглави крайното класиране по медали на завършилото днес 22-о Европейско първенство по лека атлетика в швейцарския град Цюрих. Островитяните спечелиха 23 отличия, от които 12 златни, 5 сребърни и 6 бронзови.

На второ място се наредиха атлетите на Франция също с 23 медала - 9 златни, 8 сребърни и 6 бронзови. Германия завърши на трето място с 4 златни, 1 сребърен и 3 бронзови. Русия остана четвърти, въпреки че взе общо 22 отличия, но само 3 от тях бяха златни.

Състезатели от 27 страни стигнаха до почетната стълбичка в отделните дисциплини. България не успя да вземе медал на Европейски шампионат за първи път от 1971 година в Хелзинки (Финландия).

Големите звезди на първенството в Цюрих бяха Дафне Схипърс (Холандия), Адам Джемли, Мартин Рууни и Мо Фара (Великобритания), които заслужиха по две титли. Схипърс триумфира в индивидуалните спринтове на 100 и на 200 метра, а Фара беше най-бързи на 5000 и на 10 000 метра. Джемили триумфира на 200 метра и с щафетата на 4 по 100 метра, а Рууни беше най-добър на 400 метра и с квартета на британците на 4 по 400 метра.

Французинът Кристоф Льометр влезе в историята на европейските първенства. Той не успя да стигне до титла в Цюрих, но взе три медала (сребро на 100 и 200 метра и бронз с щафетата на 4 по 100 метра) и вече има рекордните осем отличия на континентални шампионати на открито - 4 златни, 2 сребърни и 2 бронзови.

Йоан Диниз от Франция пък постави единствения световен рекорд по време на турнира при победата си на 50 километра спортно ходене.