Хамилтън спечели на "Монца" след голяма грешка на Розберг (СНИМКИ)

Двойната победа на Мерцедес заплете интригата за титлата

Люис Хамилтън спечели много важна победа в Гран при на Италия във Формула 1 след голяма грешка на своя съотборник в Мерцедес и голям съперник за титлата Нико Розберг.

Хамилтън направи лош старт от пол-позишън, след като проблем с болида му го смъкна до 4-та позиция в самото начало.

Хамилтън обаче показа характер и постави под напрежение лидера Розберг. Британецът свали разликата до съотборника си на една секунда, когато в 29-ата обиколка Нико изпусна първия шикан и докато слаломираше между конусите извън пистата, Хамилтън го изпревари преди той да се върне на трасето на „Монца”.

Победата на Хамилтън съкрати изоставането му до лидера в генералното калсиране Розберг на 22 точки.

Победата ще даде самочувствие на Люис Хамилтън след неприятния инцидент, при който Розберг го извади от миналото състезание на „Спа” в Белгия след катастрофа между двамата.

Началото бе перфектно за Розберг, който се изстреля от стартовата линия на първо място, а Хамилтън бе изпреварен и от Магнусен (Макларън) и Маса (Уилямс).

Наложи се Мерцедес да рестартира системата за двигателя в болида на Хамилтън и това даде резултат, британецът в 5-ата обиколка изпревари и Магнусен на втория шикан, а още 5 обиколки по-късно направи страхотно изпреварване и мина Маса по външната траектория на завоя.

При аванс от 1,3 секунди начело Розберг направи единственото си влизане в бокса в 24-ата обиколка. В следващата и Хамилтън влезе в бокса и излезе на 1,8 секунди зад лидера.

Люис бе предупреден от своя екип да пази гумите си, но той не се вслуша в съвета и реши да натисне докато те са в оптимално състояние. Хамилтън свали разликата до под секудна и напрежението си каза думата, когато в началото на нова 29-ата обиколка Розберг изпусна първия завой и докато се върна на трасето, Хамилтън вече бе пред него.До края Хамилтън бе убедителен и спечели 6-ата си победа за сезона.

Фелипе Маса спокойно удържа третото място, а партньорът му в Уилямс Валтери Ботас направи силен край на състезанието и взе 4-ото място.

Даниел Рикардо изпревари Фетел в битката за пета позиция, Магнусен завърши седми, Перес - осми, а Бътън остана девети. Магнусен обаче получи 5 секунди наказание, защото избута Ботас извън пистата и в крайното класиране падна до 10-то място, докато Райконен взе деветото.

Състезанието на домашната „Монца” бе пълен провал за Ферари. Райконен взе само две точки с тази 9-та позиция, а Фернандо Алонсо отпадна заради проблем с болида. Така Алонсо отпадна за първи път заради механичен проблем от 2009 година насам.

Нико Розберг е лидер в генералното класиране с 238 точки, втори е Хамилтън с 216, а Даниел Рикиардо е на трето място със 166 точки.