Над 1800 състезатели и победители от Кения и Етиопия в ХХХI-вия Маратон на София

С благотворителна кауза в подкрепа на децата-аутисти в дистанцията 20 км бяга Мартин Чой

Днес, 12 октомври, пред ст. „Васил Левски” в столицата, се проведе 31-вото издание на Маратона на София, едно от най-зрелищните спортни събития в България.

Маратонът беше организиран от Столична община и Българския олимпийски комитет (БОК), в партньорство с Министерството на младежта и спорта и с генералното спонсорство на финансовата институция Изи Кредит. Той беше и в подкрепа на кандидатурата на София за европейска столица на спорта през 2017 г.

XXXI-вият Маратон на София стартира в 9.40 ч. В четирите дистанции – 3 км (масово бягане), 8 км, 20 км и 42.195 км (маратонско бягане), се включиха над 1800 състезатели от 34 страни от Европа, Северна Америка, Африка и Азия, в това число най-добрите български маратонци и 13 елитни състезатели от Кения, Етиопия, Мароко и Унгария. Победител в класическата дистанция на 42.195 км при мъжете стана Едуин Кипчумба от Кения с време 2:19:06 ч., а при жените – Зерифе Боку от Етиопия, която завърши с време 2:40:53 ч. Двамата получиха чек за 5000 лв. от генералния спонсор и луксозен велосипед.

Втори и трети при мъжете на 42.195 км станаха съответно Тауфик Ел Бархуми от Мароко и Стенли Тарус от Кения. При жените втора стана Росина Кибоно от Етиопия, а трета – Тунде Сабо от Унгария.

От българите, най-напред в XXXI-вият Маратон на София се класираха Шабан Мустафа и Милка Михайлова, съответно седми и четвърта. Двамата спечелиха и държавната титла, след като и тази година Маратонът на София беше официално държавно първенство в дисциплината на Българската федерация по лека атлетика. За Шабан Мустафа това беше втора поред титла.

Най-добрите в дистанциите 8, 20 и 42.195 км си разпределиха награден фонд от общо 40 хил. лв., под формата на парични и предметни награди.

XXXI-вият Маратон на София привлече многобройна публика като специално за зрителите беше изградена трибуна на старта. Организаторите осигуриха атрактивно трасе за състезателите, преминаващо през емблематични за столицата културни, исторически и туристически обекти. През цялото време зрителите можеха да наблюдават движението на състезателите по трасето на голям екран.

Специални гости на XXXI-вия Маратон на София бяха зам.-министърът на младежта и спорта Калин Каменов, кметът на столицата Йорданка Фандъкова, зам-кметът Тодор Чобанов, евродепутатът Андрей Ковачев, световният и олимпийски шампион на троен скок Тереза Маринова, генералният секретар на БОК Белчо Горанов, Хуго Алонсо, генерален секретар на Федерацията за европейските столици и Станимир Василев, председател на съвета на директорите на генералния спонсор Изи Кредит. Всички те дадоха старт на отделните дистанции и наградиха призьорите в тях. Хуго Алонсо и Станимир Василев бягаха и в  дистанцията 20 км.

С благотворителна кауза в подкрепа на децата-аутисти в дистанцията 20 км бяга Мартин Чой, един от най-успешните български състезатели по мотоциклетизъм на писта. В дистанцията 8 км участва Станимир Ненов, победител от първия Маратон на София през 1983 г. и един от най-успешните български маратонци в историята.