Норвегия спечели рекордна шеста европейска титла по хандбал за жени

Скандинавките достигнаха до рекордна шеста континентална титла след знаменит обрат през второто полувреме

Олимпийският шампион Норвегия победи Испания с 28:25 (10:12) на финала на Европейското първенство по хандбал за жени в унгарската столица Будапеща. Скандинавките достигнаха до рекордна шеста континентална титла след знаменит обрат през второто полувреме.

Испания, която търсеше реванш за загубата от съперника с 21:34 (12:13) в мача за трофея на Евро 2008 в Македония, започна по-добре мача. Иберийките поведоха със 7:3 след серия от пет безответни попадения, а в 18-ата минута авансът им достигна до 10:5. Норвежките все пак успяха да съкратят пасива си и се оттеглиха на почивка при 10:12.

Още в началото на второто полувреме те стигнаха до 12:12, а след това двубоят продължи равностойно и още на пет пъти резултатът беше изравняван при 13:13, 14:14, 15:15, 18:18 и за последно при 20:20 в 42-ата минута. Възпитаничките на Торир Хергейрсон нанесоха своя удар със серия от четири безответни гола за пет минути и половина и дръпнаха с 26:22 по-малко от девет минути преди края. Испанките не се отказаха и стигнаха до 25:26, но в последните пет минути не успяха да вкарат нов гол и това се оказа решаващо.

Лин-Кристин Корен реализира 10 попадения, включително и важните последни два гола във финалните 114 секунди на мача. Нора Мьорк добави 7 гола. Нереа Пена също вкара 10 пъти, но Испания така и не успя да стигне до първа европейска титла в историята си.

Френски министър разкри дали откриването на Олимпиадата ще е на "Стад дьо Франс"