Нефтохимик грабна купата на Aматьорската лига след невероятна драма срещу Спартак Варна

Бургазлии спечелиха с общ резултат 5:4 след изпълнение на дузпи, при 2:2 в редовното време

Отборът на Нефтохимик (Бургас) надделя над Спартак (Варна) и спечели финала за Купата на аматьорската лига, който се проведе на стадион „Хаджи Димитър” в Сливен. Мачът, който по традиция противопоставя двата най-силни състава от "В" групите и регионалните дивизии, този път срещна два клуба с традиции в професионалния футбол. Срещата бе изключително драматична и изпълнена с обрати, а напрежението ескалираше постепенно, докато не достигна своя апогей след изтичането редовно време при резултат 2:2, когато двата отбора стигнаха до изпълнение на дузпи.

Антон Иванов откри резултата в полза на Нефтохимик в 11-ата минута, а варненци стигнаха до пълен обрат след попадения на Денислав Андреев в 46-ата и Георги Димитров от дузпа в 69-ата минута. Милен Георгиев обаче възстанови равенството четири минути по-късно. Докрая на редовното време повече голове не паднаха, а според регламента на турнира, след последния съдийски сигнал, двата тима директно пристъпиха към изпълнението на 11-метрови наказателни удари.

Нефтохимик бе по-активният отбор на терена през първата част. Бургазлии владееха повече топката и създадоха повече опасности пред противниковата врата. Още в самото начало на срещата силен удар на Рачев можеше да попадне в целта, ако не беше вещата намеса на стража на Спартак Мирослав Марков. В 11-ата минута обаче вратарят на варненци остана безпомощен при едно хубаво извеждащо подаване на Желев към Антон Иванов, който от чиста позиция нямаше как да сбърка. Малко по-късно Нефтохимик можеше да удвои пренината си, но ударът на Милен Христов от границата на наказателното поле премина на половин метър над напречната греда. Докрая на полувремето и варненци се престрашиха и погледнаха към вратата, пазена от Емил Данчев. В рамките на една минута удар на Андреев бе блокиран, след което капитанът Диян Дончев стреля силно от около 30 метра и топката прелетя на опасно близко разстояние над вратата.

Отборът на Спартак започна изключително мотивирано второто полувреме и успя още с първата си атака да стигне до изравняване на резултата. Денислав Андреев направи отличен самостоятелен пробив, преодолявайки двама защитници на Нефтохимик, след което, излязъл очи в очи с Марков, прониза мрежата с плътен удар в долния десен ъгъл. Окрилени от попадението, варненци се хвърлиха стремително напред в атака, в търсене на пълен обрат в срещата. Футболистите на Спартак на два пъти бяха близо до втори гол след удари от далечна дистанция, но блестящите изяви на Емил Данчев опазиха вратата на Нефтохимик суха. В 69-ата минута обаче Денислав Андреев бе фаулиран в наказателното поле от Желев и главният рефер Стоян Денев не се поколеба да посочи бялата точка. Зад топката застана Георги Димитров, който хладнокръвно отбеляза. Радостта на варненци обаче не продължи дълго, тъй като само четири минути по-късно, капитанът на Нефтохимик Милен Георгиев възстанови равенството след асистенция на Диян Лефтеров. В оставащите минути докрая на редовните 90, преобладаваше играта в централната част на терена, а чистите голови положения пред двете врати липсваха.

Така се стигна до рулетката на дузпите, при която нервите на бургазлии се оказаха по-здрави и след като отборът на Спартак пропусна три наказателни удара, за сметка на само един от страна на Нефтохимик, момчетата на Ганчо Евтимов успяха да спечелят с общ резултат 5:4 и триумфираха с купата.

Развитие на мача по минути:

Трети пропуск за Спартак! Михалев уцелва гредата и по този начин Нефтохимик печели Купата на аматьорската лига.

Антон Иванов вкарва за Нефтохимик! Общият резултат става 5:4 в полза на бургазлии!

Вратарят на Спартак Мирослав Марков бележи срещу колегата си Данчев. 4:4!

Димитър Иванов пропуска за Нефтохимик! Марков успява да хване ъгъла!

Марин Петров отбелязва за Спартак! Общият резултат става 4:3!

Лефтеров бележи за Нефтохимик! 4:2!

Георги Димитров прави втори пропуск за варненци. Този път Данчев се намесва блестящо.

Рачев отбелязва за Нефтохимик! Резултатът става 3:2 в полза на бургазлии.

Спартак пропуска първата дузпа! Денислав Андреев уцелва гредата.

Край нa редовните 90 минути. Според регламента на турнира няма да има продължения, а директно изпълнение на дузпи.

90+3' жълт картон за Боян Илиев от тима на Спартак

89' жълт картон за Иван Стоев от тима на Нефтохимик.

85' Опасно центириране на Димитър Иванов от тима на Нефтохимик можеше да изненада стража на Спартак Марков, но топката кацна върху мрежата зад напречната греда.

73' 2:2! Капитанът на Нефтохимик Милен Георгиев изравнява резултата.

69' Георги Димитров отбелязва хладнокръвно за 2:1 в полза на Спартак!

68' Дузпа за Спартак Варна, жълт картон за Желев от тима на Спартак, който е извършил нарушение срещу Андреев в наказателното поле.

65' Димов от тима на Спартак отправя силен удар от далечна дистанция, но Данчев плонжира и спасява.

62'  жълт картон за Димов от Спартак.

60' Варненци изглеждат много по-добре през втората част.

55' жълт картон за капитана на Спартак Диян Дончев.

46' 1:1! Денислав Андреев прави хубав самостоятелен пробив, преодолявайки двама защитници на Нефтохимик, след което, излязъл очи в очи с Марков, изравнява резултата с плътен удар в долния десен ъгъл.

Начало на втората част.

Край на първото полувреме. Нефтохимик води с 1:0 на почивката.

39' жълт картон за Андреев от Спартак, за извършено нарушение срещу Желев, който ще трябва да получи медицинска помощ

28' Опасност пред вратата на Нефтохимик. Удар на Андреев бе блокиран, след което капитанът на Спартак Диян Дончев стреля силно от около 30 метра и топката прелетя на опасно близко разстояние над вратата на Данчев.

22' Шут на Милен Христов от границата на наказателното поле преминава на 50 см над напречната греда на вратата на Спартак.

18' жълт картон за Георгиев от състава на Спартак за симулация. Нападателя на варненци пробва да си изпроси дузпа, но без успех.

17' Бургазлии продължават да са по-активният тим на терена.

11' 1:0 за Нефтохимик! Желев извежда Антон Иванов на чиста позиция и той пуска топката покрай стража Марков, откривайки резултата на стадион "Хаджи Димитър".

10' жълт картон за Генади Луго от тима на Спартак за опасна игра

7' Емил Рачев от тима на Нефтохимик отправя силен удар от 20 метра, но Марков се намесва добре и улавя топката.

17:33 Начало на мача. Двата отбора са в своите традиционни екипи

Съставите:

Нефтохимик: 77. Данчев, 4. Лефтеров, 21. Канелов, 11. Благоев, 3. Стоев, 14. Желев, 26. Христов, 13. Алексиев, 22. Иванов, 8. Рачев, 2. Георгиев (к)

Резерви: 1. Йорданов, 15. Тузаков, 5. Тодоров, 10. Парушев, 20. М. Иванов, 17. Драголов, 9. Стойчев

Старши треньор: Ганчо Евтимов

Спартак: 16. Марков, 14. Димов, 3. Дончев (к), 8. Димитров, 27. Михалев, 7. Георгиев, 55. Ст. Иванов, 9. Пл. Иванов, 4. Генади Луго, 10. Андреев, 19. Костадинов

Резерви: 1. Славов, 77. Петров, 6. Андонов, 17. Ганчев, 24. Желязков, 5. Чипев, 15. Илиев

Старши треньор: Димитър Трендафилов

Главен рефер: Стоян Денев от Велико Търново