2. Баскетбол
  3. Женският национален отбор на България приключи с победа участието си в допълнителните квалификации за Евро 2011

В мач без значение националките победиха Холандия със 70:62

Женският национален отбор на България приключи с победа участието си в допълнителните квалификации за Евро 2011.

В мач без значение националките победиха Холандия със 70:62.

Първата част бе сравнително равностойна, като възпитаничките на Хосе Мария Бусета имаха лек превес. Българките водеха през повечето време и след 10 минути имаха аванс от 4 точки 18:14.

През втората част българките показаха по-силна игра от съперничките си, направиха серия от 9:0 и поведоха със 17 точки - 39:22.
На полувремето България имаше аванс от 15 точки - 39:24.

Българските баскетболистки продължиха да водят и в третата част, поведоха с 20 точки - 49:29, като едва в края й холандките успяха да намалят изоставането си на 11 точки.

Съперникът продължи да топи пасива си и през последната част и стигнаха до само 4 точки пасив. Две минути преди края Зоя Станоева вкара важна тройка, която даде аванс от 7 точки за България. След това тя вкара и кош 44 секунди преди края за преднина от 9 точки, която до края нямаше как да бъде преодоляна.

Натурализираната американка Доника Ходжис завърши с 19 точки, Жаклин Златанова добави с 9 точки, 11 борби и 4 асистенции, а Димана Георгиева - 8 точки.

За Холандия със 17 точки завърши Таня Брьоринг.

"За нас това бе важен мач, защото се борехме за второто място в групата. Можехме да се класираме за европейското първенство, но унгарския отбор беше по-силен от нас. Затова искахме да сме втори. Спечелихме тази вечер, но също поздравления и за Холандия, защото те успяха да се доближат до нас, въпреки че губеха с 20 точки разлика в хода на мача", каза след двубоя националният селекционер на българския тим Хосе Мария Бусета.

Срещи от четвъртия кръг в група "А" на допълнителните квалификации по баскетбол за жени за Евро 2012:

Финландия - Украйна -76:82 (18:20, 23:20, 12:18, 23:24)
Холандия - България - 62:70 (14:18,10:21, 18:14, 20:17)

5. Финландия     4  1  3  268:287  5

* Унгария и победителят в група В - Германия ще се срещнат в плейоф, който ще определи последният отбор на Европейското първенство.