Кирани Джеймс предизвика сензация в Диамантената лига

Кирани Джеймс предизвика сензация в Диамантената лига

18-годишният атлет от Гренада направи най-бързото бягане за годината на 400 метра в Лондон

Две най-добри постижения в света за сезона бяха поставени в първия ден на турнира по лека атлетика от веригата "Диамантена лига" в британската столица Лондон.

Най-впечатляваща беше победата на 18-годишния Кирани Джеймс (Гренада) при дебюта му в професионалната верига на 400 метра. Той спря хронометрите на 44,61 сек и регистрира най-бързото бягане в дисциплината през тази година. На второ място остана фаворитът Джърмейн Гонсалес (Ямайка) с 44,85. Второто най-добро постижение дойде на 400 м/пр. при жените, където Калийз Спенсър спечели безапелационно с 52,79 сек. Тя изпревари убедително олимпийската и световна шампионка Мелани Уокър (Ямайка), която завърши втора - 53,90. 

Германката Кристина Обергфьол записа четвърти успех в Диамантената лига в хвърлянето на копие и си осигури първото място в крайното класиране на дисциплината. Европейската вицешапионка Обергфьол постигна рекорд на турнира от 66,74 метра. Втора остана олимпийската шампионка и световна рекордьорка Барбора Шпотакова (Чехия) с 66,41.

В спринта на 100 метра при мъжете триумфира Йоан Блейк (Ямайка) с 9,95 сек, въпреки силния насрещен вятър от -1,6 м/сек. Световният рекордьор Дейрон Роблес (Куба) бе най-бърз на 110 м/пр., като пресече фотофиниша за 13,04 сек, което е рекорд и на турнира.

В сектора за скок на дължина първото място заслужи австралиецът Мичъл Уот с 8,45 метра. Той изпревари представителите на домакините Кристофър Томлинсън, който записа постижение от 8,30 метра и Грег Ръдърфорд с 8,19 метра.

Рутинна победа на 800 метра постигна и световният рекордьор Дейвид Рудиша (Кения). Той финишира за 1:42,91 мин и изпревари двукратния световен първенец в зала Абубакер Каки (Судан) - 1:43,13. Рудиша няма загуба в дисциплината в последните две години.

При жените българката Андриана Бънова дебютира в надпреварата на троен скок, но остана на последното осмо място с 13,35 метра. Титлата с 14,80 метра спечели втората в световната ранглиста за сезона Олга Саладуха (Украйна).

В бягането на 200 метра триумфира Бианка Найт (САЩ) с 22,69 сек, постигнати при насрещен вятър от -1,1 м/сек. В овчарския скок първото място заслужи водачката в световната ранглиста за сезона Дженифър Сур (САЩ) с 4,79 метра. Представителката на домакините Дженифър Медоус спечели бягането на 800 метра с 1:58,60 мин. 

Във втория ден на състезанията днес на 100 метра ще участва и най-добрата българска спринтьорка Ивет Лалова.

 

Избраха №1 в света при атлетите

Световните шампиони Дуплантис и Маклафлин-Леврон бяха обявени за лекоатлети на годината

Георги Павлов поздрави Черно море Балчик за юбилея

Спортен клуб Черно море 2005 Балчик отпразнува своя 20-годишен юбилей на бляскава церемония в „Мелницата“ в Балчик.

Сянката на допинга наляга Кения - 500 атлети наказани за 10 г.

Проблемът с допинга в Кения продължава да хвърля сянка върху олимпийските амбиции на страната

Българската федерация по лека атлетика одобри бюджет за 2026 година

„Нашето желание е парите за 2026 г. да бъдат максимално увеличени“, заяви съобщи новият президент на централата Георги Павлов

Наш съдия на европейското по лека атлетика

България ще има съдия по спортно ходене на Европейското първенство по лека атлетика догодина.

Атлетите на Спартак Пл и Лудогорец спечелиха най-много медали на турнира „Плевенска панорама“

Младите състезатели на Спартак Плевен и Лудогорец Разград спечелиха най-много отличия на лекоатлетическия турнир „Плевенска панорама“.

Вписаха Георги Павлов като президент на Българската федерация по лека атлетика

Павлов беше избран за председател от новия Управителен съвет на БФЛА на 9 ноември

Ивет Лалова:  Ще продължа да подкрепям и защитавам атлетите

Ивет Лалова-Колио окачестви като неприятна изненада това, което се случи на Общото събрание за избор на ново ръководство на централата преди няколко дни.

Марион Джоунс се учи отново да ходи

Най-бързата жена на планетата в края на миналия и началото на този век – Марион Джоунс се учи отново да ходи.