НСА „Васил Левски“ посрещна своите първокурсници.

НСА „Васил Левски“ посрещна своите първокурсници.

В двора на Ректората бе открит бюст паметник на проф. Никола Хаджиев

За 73-ти път Академичната общност на НСА „Васил Левски“ посрещна своите първокурсници днес, а церемонията в Аула „Максима“ по традиция бе открита от зам.-ректора по учебната дейност доц. Николай Изов. Над 700 първокурсници, сред които 25 олимпийски, световни и европейски медалисти, прекрачиха днес за първи път прага на Академията.

Събитието уважиха с присъствието си Нейно превъзходителство Илхам И.М. Ахмед –посланик на Република Судан в България, зам.-министърът на образованието и науката проф. Николай Денков, зам.-председателят на комисията по въпросите на децата, младежта и спорта в 43-рото НС проф. Вили Лилков, зам.-областният управител на София град Томи Николов и много други официални лица.

В приветственото си слово ректорът на НСА доц. Пенчо Гешев поздрави първокурсниците на НСА – „една от малкото образователни структури в страната, които са се развили самостоятелно“. „Посрещаме 2015-2016 година преди всичко с изпълнен прием по всички специалности в академията. Това говори, че в момента в тази зала се намират младежите и девойките, направили може би един от най-верните избори в живота си, а това е да отдадат живота си на каузата на Национална спортна академия…. Това е каузата за възпитанието на нашите деца към любов към спорта, каузата на треньорите по 57 вида спорт, бъдещите спортни мениджъри, кинезитерапевти, спортни аниматори, коментатори и специалисти по адаптирана физическа активност и спорт. Благодаря Ви за този избор“ заяви проф. Гешев.

Ректорът не подмина новите придобивки на академията – ремонти и подобрения в учебната база, откритите и закритите спортни съоръжения. Като кулминация на словото си той изказа своите поздрави за постиженията на студентите на НСА „дали най-сериозния дан в успехите на българския спорт през годината“ – бронзовата медалистка от европейските игри в Баку и световното по борба в Лас Вегас Евелина Николова, златните медалисти от зимната универсиада Владимир Зографски и Александра Жекова, златната медалистка от световното първенство по кану-каяк Станилия Стаменова, ансамбъла по художествена гимнастика и треньорите им, които преди ден се завърнаха със сребърен и бронзов медал от световното първенство в Щутгарт, също така Петя Неделчева, Гергана Баръмова и Силвия Бозева, които са носителки на медали по бадминтон и лекоатлетката Елена Узунова.

Приветствия към студентите и академичното ръководство изказаха  зам.-министърът на образованието и науката проф. Николай Денков, зам.-председателят на комисията по въпросите на децата, младежта и спорта в 43-рото народно събрание проф. Вили Лилков, председателят на НПСС д-р Ангел Георгиев и други. 

Ректорът на НСА доц. Пенчо Гешев връчи лично студентските книжки на студентите, приети с най-висок бал в трите професионални направления в академията. Накрая Академичната общност си пожела здраве и благоденствие  с тържествен водосвет и под звуците на „Многая лета!“.

След събитието в двора на Ректората тържествено бе открит бюст-паметник на проф. Никола Хаджиев, ректор на НСА „Васил Левски“ от 1979 до 1987 година и една от най-важните за развитието на академията личности, с голям принос и за гимнастиката в България. 

След встъпителното си слово проф. Димитър Михайлов даде думата на ректора проф. Пенчо Гешев. Свои спомени за проф. Хаджиев споделиха проф. Кирил Андонов  и г-жа Ирен Цветкова, която дълги години работеше с него в Българска асоциация „Спорт за всички“ и наследи неговата всеотдайна дейност. Тя, заедно с проф. Пенчо Гешев откриха паметника, а свои букети, венци и цветя поднесоха академичното ръководство, много колеги и близки на професор Хаджиев. 

Стана традиция след откриването на учебната година, официални гости заедно с ректорското ръководство да откриват реновирани кабинети и зали. Тази година бе открит кабинет по  Статистика към катедра Теория на спорта. Освен, че е основно ремонтиран, той е оборудван с нови компютри и мултимедия, които ще се ползват за преподаване на Статистически методи в спорта.  
CT Interactive утвърждава лидерското си присъствие в Словакия с ново поколение гейминг съдържание

Тази стратегическа стъпка въвежда селекция от водещи заглавия

Весела Лечева и кметът на Враца проведоха работна среща преди домакинството на Олимпийския фестивал

Председателят на БОК Весела Лечева проведе работна среща с кмета на Враца Калин Каменов, информираха от БОК.

50 млади таланти участваха във финалния национален кастинг на Академия БФС

Българският футболен съюз поставя началото на дългосрочна инвестиция в бъдещето

ФИФА поздрави Меси за пренаписването на историята

Аржентинецът вече е най-резултатният футболист на световни първенства

МОК възстанови финансирането на БОК след близо година

Международният олимпийски комитет възстанови финансирането на Българския олимпийски комитет, което беше замразено близо една година.

Кърсти Ковънтри поздрави Весела Лечева за успешния финал на сагата в БОК

Президентът на Международния олимпийски комитет (МОК) Кърсти Ковънтри е поздравила Весела Лечева за успешния финал на сагата в Българския олимпийски комитет.