Сборная спечели и Световната купа

Момчетата на Владимир Алекно се наложиха с 3:2 гейма над Полша

Русия се утвърди като лидер в световния волейбол, след като първо спечели Световната лига, а рано тази сутрин триумфира и в битката за Световната купа в Япония.

Момчетата на Владимир Алекно се наложиха с 3:2 гейма (25:23, 23:25, 25:22, 17:25, 17:15) над Полша в най-интересния мач от последния 11-ти кръг, игран тази сутрин пред близо 2500 зрители в зала "Йойоги Нешънъл Стейдиъм" в Токио.

Поляците се нуждаеха от победа с 3:0 или 3:1, за да си гарантират първото място, но тази задача се оказа непосилна за тях. Така руснаците завършиха първи с 29 точки след 10 победи и 1 загуба, а "Дружина полска" остана 2-ра с 26 точки след 8 победи и 3 загуби.

Срещата бе изключително интересна и оспорвана от самото начало. През почти целия първи гейм руснаците отстъпваха в резултата на съперника си. Първото техническо прекъсване дойде при 8:7 в полза на "Дружина полска", а второто при 16:15, а разликата в един момент набъбна до 18:15. Русия обаче се добра до равенство 20:20 и оттам-нататък с много силна игра затвори гейма при 25:23.

Вторият гейм отново мина при предимство за поляците. Те почнаха силно, като поведоха още в началото с 8:4, а в последствие и с 15:11. До края на гейма поляците не изпуснаха инициативата и биха с 25:23.

Третият гейм се оказа решителен за титлата. Полша поведе с 5:2 в началото, но силната игра на руснаците им даде преднина - 8:6. До края на гейма те само я увеличаваха - 20:16, 22:17 и в крайна сметка затвориха гейма при 25:22, с което си осигуриха титлата.

В останалите два гейма Владимир Алекно пусна повечето си резерви. Това доведе до успех за Полша в четвъртия гейм - 25:17. В тайбрека обаче Русия отново показа повече класа и спечели със 17:15, печелейки и срещата.