Близо 450 състезатели от 40 клуба се бориха на държавния личен шампионат в "Арена Армеец"

Световният вицешампион Иво Ангелов, Александър Костадинов и Илиян Георгиев спечелиха очаквано златни медали

Близо 450 състезатели от 40 клуба взеха участие на държавния личен шампионат по борба, който беше проведен този уикенд в тренировъчната зала на "Арена Армеец" в София. Борците от спортен клуб "Ловеч" спечелиха очаквано десет медала в класическия стил, световната шампионка Станка Златева заслужи златото в категорията си при жените, а свободната борба премина при много отсъстващи от България национали.

Световният вицешампион Иво Ангелов, Александър Костадинов и Илиян Георгиев спечелиха очаквано златни медали съответно в категории до 60, 55 и 73 килограма. Костадинов надви на финала Николай Вичев (Левски) с 4:0, 1:0, като този резултат повтори Георгиев срещу Даниел Александров (НСА-Академик). Ангелов пък трябваше да се бори във финална схватка срещу партньора си в клуб "Ловеч" Румен Савчев, който обаче се отказа поради травма. Другите национали не успяха да стигнат до златото.

Световният шампион от Москва 2010 Христо Маринов пък получи лека травма в ръката в полуфиналната си схватка в категория до 84 килограма и даде златото на Николай Байряков (Локомотив Пловдив) без борба. Иван Иванов спечели едва бронз в тежка категория, Николай Добрев също остана трети при 84-килограмовите, което сториха още Пламен Петров в категория до 66 килограма и Венелин Венков при най-леките.

Големият отсъстващ на първенството беше единственият световен шампион за България в класическия стил Елис Гури. Борецът в категория до 96 килограма страда от травма в дясната ръка и пропусна турнира, който буквално беше спечелен от Владислав Методиев (Васил и Георгив Илиеви). Той надви Виктор Цанов (НСА-Академик) на финала на категорията си с 3:0, 0:3, 3:0, след което спечели абсолютната титла с победа 1:0, 0:1, 1:0 срещу шампиона в тежката категория и негов съотборник Милослав Методиев. Кюстендилецът спечели в категория до 120 килограма с 2:0, 1:0 срещу Георги Петков (Ботев-93). Българският национал в категория до 66 килограма Емилиян Тодоров спечели златото без особени проблеми. Той загуби първата финална част след неуспешна атака от партер срещу Илхан Мюмюнов (Локомотив Пловдив), но след това взе две поредни части с по една точка за крайната победа.

Схватките в свободния стил преминаха при отсъствието на контузения Кирил Терзиев, състезаващите се в германския шампионат национали Анатолий Гуйдя, Леонид Базан, Димитър Кумчев и Любен Илиев, както и заминалите за турнир в Монголия - Радослав Великов и Михаил Ганев. В един от по-интересните финали фаворитът Владимир Дубов (Славия-2009) спечели злато в категория до 60 килограма след 2:0, 3:2 срещу съотборника си Красимир Кръстанов. В категория до 55 килограма Ивайло Димов (Левски) победи Георги Вангелов (ЦСКА) при резултат 1:0, 5:2, а Христо Христов (Ловеч) спечели категория до 66 килограма, след като неговият опонент Георги Златов (Велико Търново) получи контузия във втората част, но загуби и първата с 0:1.

Най-резултатният състезател в турнира Мирослав Киров (НСА-Академик) спечели финала в категория до 74 килограма срещу Емин Еминов (Тракиец) с 1:0, 1:0. В категория до 84 килограма Иван Деливерски (Локомотив Пловдив) се справи с 3:1, 1:0 срещу Милан Благоев (Левски). Абсолютен шампион на турнира стана състезателят в тежка категория Драгомир Стойчев (Добрич), който се наложи над Георги Средков (Локомотив Пловдив) от категория до 96 килограма с 1:0, 2:5, 1:0. Победителят срещна много трудности в последната схватка за първия ден, печелейки двете си части след жребий. В първия случай Средков извади синята топка за атака на Стойчев, а във втория съдията изтегли повторно цвета на победителя от клуб Добрич.

Стойчев надделя над Гюрай Хамдиев (Русе) с 1:0, 1:0 във финалната схватка на категория до 120 килограма, а Средков надви Евтим Евтимов (ЦСКА) с 2:0, 1:0. В борбата при жените имаше изненади, но не и в категория до 72 килограма, където световната шампиона Станка Златева (Левски) спечели златото, а на второ място остана Хаджер Юмер (Черноморец Бургас). В останалите категории - до 48, 51, 55, 59, 63 и 67 килограма, шампионки станаха съответно Елица Янкова (Левски), Джелян Ахмед (Юнак-Локомотив), Мими Христова (Левски), Анна Методиева (Тракия спорт), Елина Васева (Юнак-Локомотив) и Ралица Иванова (Васил и Георги Илиеви).
България завърши на 10-о място на Световната купа по фехтовка

Карлос Насар: Никога не бих предал хората, които ме подкрепят

„Отивам в Париж, за да зарадвам България“

Министър Глушков присъства на фестивала по утринна гимнастика „Ямбол‘24“

Йоана Илиева и Олга Храмова във втория ден на Световната купа по фехтовка в Пловдив

Зам.-министър Петър Младенов награди участниците в спортния празник на училище „Питагор“