Замбия достигна първи полуфинал в КАН от 16 години (видео+снимки)

Замбия достигна първи полуфинал в КАН от 16 години (видео+снимки)

В Бата "Чиполополо" се наложи с категоричното 3:0 над Судан

Националният отбор по футбол на Замбия победи с убедителното 3:0 тима на Судан и по този начин се класира за полуфиналите на Купата на Африканските Нации. В град Бата (Екваториална Гвинея) замбийците показаха по-добра игра и напълно заслужено продължават напред, като това е най-доброто им постижение от 1996 година насам, когато завоюваха бронзовите медали.

 

Двубоят започна с минута мълчание в памет на жертвите от Египет, тъй като преди броени дни в Порт Саид след футболен мач загинаха поне 74 човека. 

Още в 5-та минута Калаба нахлу в наказателното поле на суданците и пусна към Лунгу, който обаче стреля неточно. През цялото първо полувреме футболистите на Судан се затрудняваха с осъществяването на атаки, а и със спирането на противниковите такива.

 

В 15-та минута Сунзу с глава даде аванс на Замбия и вдъхнови съотборниците си за прескачането на 1/4-финалите. В 20-та минута хубав удар на Лунгу бе спасен от стража на Судан Акрам, който имаше доста работа днес.

До почивката "Чиполополо" владееше инициативата, но до нови голове не се стигна. В 65-та минута Саиф Елдин  фаулира Калаба в наказателното си поле и главният рефер отсъди дузпа, а освен това и показа втори жълт и респективно червен картон на Елдин.

 

Крис Катонго се нагърби с изпълнението и вкара за 2:0 след като изпусна първия удар, но довкара избитата от Акрам топка.

 

В 86-та минута Шаманга оформи крайното 3:0 с красив удар от около 20 метра от вратата на Акрам, който нямаше как да реагира и да избие. На полуфиналите Замбия ще срещне победителят от мача Габон - Мали, който ще се играе утре, 5-ти февруари.

Стоичков с важна роля преди Световното (ПЪЛНА ПРОГРАМА)

Легендата на българския и световен футбол Христо Стоичков взе участие в церемонията, на която ФИФА официално представи програмата по дни и часове на Мондиал 2026 следващото лято.

Почетино иска да се върне във Висшата лига

Селекционерът на националния отбор на САЩ Маурисио Почетино изрази увереност, че един ден ще се завърне в английската Висша лига и в Шампионската лига, предаде АП.

Анчелоти след жребия: Трудна група

Няма да имаме големи проблеми с климата, вярва селекционерът на Бразилия

Поченито: Нищо няма да е лесно

Имаме много пресни впечатления, призна треньорът на "янките"

Скалони хвали съперниците на Аржентина

Австрия в група със световния шампион

Пълната програма за Мондиал 2026 е ясна

Жребият за Мондиал 2026 година бе изтеглен, но програмата по стадиони и часове ще стане ясна до 24 часа след жребия

ЖРЕБИЯТ РЕШИ: Англия и Хърватия в една група на Мондиал 2026

Вижте срещу кого ще се изправят фаворитите за трофея

Мексико - Южна Африка ще открие Мондиал 2026

Един от домакините на Световното първенство догодина - Мексико ще открие турнира срещу Южна Африка

ФИФА учреди награда за мир и я даде на Доналд Тръмп

ФИФА учреди първата по рода си „Награда за мир“, която бе презентирана по време на жребия за групите на Мондиал 2026