Президентът на ФИС пристига в Банско

Президентът на ФИС пристига в Банско

Той ще изгледа стартовете от Световната купа за мъже през уикенда

Президентът на Международната федерация по ски (ФИС) Джанфранко Каспер пристига в Банско за стартовете от Световната купа за мъже през уикенда.

Каспер ще дойде в България по покана на организационния комитет на състезания и заради факта, че България е една от петте страни, които са домакини на прояви от най-висок ранг за алпийците при мъжете и при жените в рамките на един сезон. Както е известно, Банско ще бъде домакин на гигантски слалом за мъже на 18 февруари и на слалом за мъже ден по-късно.

На 25 февруари в курортът ще се състоят състезанията по спускане за жени, а на 26 февруари е супергигантският слалом за жени. Каспер ще пристигне в София на 17 февруари и ще бъде приет от президента на България Росен Плевнелиев.

"Фактът, че Джанфранко Каспер ще пристигне в Банско показва, че събитието е от голямо значение за ФИС. Той рядко удостоява лично с присъствие състезания от Световната купа, може би 2-3 пъти на сезон", заяви президентът на БФСки Цеко Минев.

Заявки за участие в състезанията при мъжете са подали 106 скиори, сред които най-големите звезди на алпийския спорт в момента с изключение на носителя на Световната купа Ивица Костелич (Хърватия), която вчера претърпя операция на менискуса. В слалома и гигантския слалом ще участват олимпийските и световни шампиони Бенямин Райх (Австрия), Тед Лигети и Боде Милър (САЩ) и Аксел Лунд-Свиндал (Норвегия).

"Подготовката е напрегната заради изключително лошите атмосферни условия в последните седмици. Пистата е перфектно подготвена, но непрекъснатите валежи образуваха над 1 метър нов сняг. Изискват се огромни усилия на над 350 души и 12 машини, които работят почти денонощно, за да почистят трасето", каза Минев.

Министър Свилен Нейков вярва, че организаторите ще се справят с всички трудности и състезанията ще бъдат на ниво. "Загряхме с Европейската купа в Пампорово. Показахме се като добри домакини, за което основна заслуга има Българската федерация по ски. Сигурен съм, че и в Банско ще бъде така. Вече имаме опит и очаквам отлични състезания. Държавата изпълни своя ангажимент като финансиране и остава да пожелаем успех на организаторите", каза Нейков.

Кметът на Банско Георги Икономов гарантира, че курортът е абсолютно готов за състезанията от Световната купа. "Независимо от тежката обстановка, ние сме готови. Между състезанията сме организирали и специални забавления за феновете, различни мероприятия, за да покажем, че Банско не е само ски-курорт, а има и традиции, национална кухня и др. Очакваме истинско шоу и голямо спортно преживяване", каза Икономов.

ПРОГРАМА НА СТАРТОВЕТЕ В БАНСКО
 
17 февруари 2012 г. / петък
18:30 ч. Официално откриване на Световната купа за мъже в Банско, централен площад
Концерт – диджей сет, известни изпълнители, огнено
шоу и фойерверки
18 февруари 2012 г. / събота - Гигантски слалом (мъже)
09:00 – 16:00 ч. Fun & Fan Zone Бъндеришка поляна, открита сцена
Музикалнa шоу програма, ски шоу и забавни игри, зона
на спонсорите
10:00 ч. Гигантски слалом, първи манш
13:00 ч. Гигантски слалом, втори манш
18:00 ч. Официална церемония по награждаване и жребий за
втория ден – град Банско, централен площад
Концерт
 
19 февруари 2012 г. / неделя – Слалом (мъже)
09:00 – 16:00 ч. Fun & Fan Zone Бъндеришка поляна, открита сцена
Музикалнa и шоу програма, ски шоу и забавни игри,
зона на спонсорите
10:00 ч. Слалом, първи манш
13:00 ч. Слалом, втори манш
14:15 ч. Церемония по награждаване - Бъндеришка поляна,
24 февруари 2012 г. / петък
18:00 ч. Официално откриване на Световната купа за жени в Банско, централен площад
Концерт – диджей сет, известни изпълнители, огнено
шоу и фойерверки
 
25 февруари 2012 г. / събота – Спускане (жени)
 
09:00 -16:00 ч. Fun & Fan Zone Бъндеришка поляна, открита сцена
Музикалнa и шоу програма ски шоу и забавни игри, зона на
спонсорите
11:00 ч. Спускане
18:00 ч. Официална церемония по награждаване и жребий за
втория ден – град Банско, централен площад
Концерт – диджей сет, известни изпълнители, огнено
шоу и фойерверки
 
26 февруари 2012 г. / неделя - Супергигантски слалом (жени)
09:00 – 16:00 ч. Fun & Fan Zone – Бъндеришка поляна, oткрита сцена
Музикалнa шоу програма с участието на известни
български изпълнители, ски шоу и забавни игри, зона на
спонсорите
12:00 ч. Супергигантски слалом
13:30 ч. Церемония по награждаване Бъндеришка поляна,

Лора Христова сред световните звезди на специален старт в биатлона

Българката е потвърдила участие в необичайна надпревара във Фрасиноро, Италия

Каролина спечели Купа "Стенли" за втори път (ВИДЕО)

Каролина Хърикейнс надделя над домакина Вегас Голдън Найтс с 3:0 и с третия си пореден успех във финалната серия в Националната хокейна лига триумфира с 4:2 победи, за да спечели за втори път в историята си Купа "Стенли" след първия  си триумф преди две десетилетия.

Каролина е на победа от титлата в НХЛ (ВИДЕО)

Хърикейнс се наложиха с 4:2 над Вегас

Русия аут от Световното първенство по хокей на лед

Международната федерация по хокей на лед (IIHF) не включи Русия в списъка с отбори, участващи в мъжкото Световно първенство през 2027 година, въпреки че ръководният орган отмени забраната си за страната миналия месец, предаде Ройтерс.

Драма и Вегас Голдън Найтс поведе в серията за Купа "Стенли"(ВИДЕО)

Вегас Голдън Найтс спечели с 5:4 след две продължения третия мач от серията с Каролина Хърикейнс за титлата в Националната хокейна лига на САЩ и Канада.

Хокейният треньор на Германия подаде оставка

Харолд Крайс напуска поста старши треньор на германския национален отбор по хокей на лед за мъже, след като не успя да изведе тима до медалите на Олимпийските игри и Световното първенство.