Домакинска издънка на Левски срещу Монтана води до разлика от 10 точки с Лудогорец (ВИДЕО+СНИМКИ)

Венци Христов не можа да уцели топката срещу тима на Кокала и Монтана си тръгна с ценна точка от "Герена"

Левски не успя да нанесе голов удар, а Венци Христов да уцели топката срещу водения от Емил Велев тим на Монтана и 0:0 на „Герена” остави Стойчо Стоев и компания на 10 точки от лидера Лудогорец.

Левски имаше пълно надмощие, но не успя да пробие защитата на Монтана през първото полувреме. Удар от воле на Франсис Нар бе париран от Христо Иванов, а нелепо неулучена топка и сватбарски шут от чисти позиции на Венци Христов лишиха домакините от поне гол аванс.

Нападателят Христов пропиля комично нова добра ситуация в началото на второто полувреме преди Монтана да пропусне най-чистото положение в мача чрез резервата Сергей Георгиев. В края удар в близкия ъгъл на Роман Прохазка от вратарското поле бе спасен великолепно от стража на гостите Христо Иванов.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК!

Преди мача Монтана нямаше победа над Левски за първенство в историята (от 16 опита). А през този сезон новакът за последно спечели мач на 27 септември 2015 г. (1:0 над Берое, 11 мача).

Левски установи контрол върху играта от самото начало, но почна да създава положения срещу затворените монтаци след 20-ата минута. Най-сериозната възможност се откри пред Франсис Нар, който засече от воле дълбоко центриране в наказателното поле, но Христо Иванов парира.

В 31-ата минута Венци Христов, който беше на върха на „синьото” нападение, прати несериозно над вратата от няколко метра. Още в началото той бе изведен пред вратаря, но не успя да улучи топката…

Иначе тимът на Стойчо Стоев опитваше да действа разнообразно, въпреки отсъствието на титулярите в халфовата линия Георги Костадинов и Мехди Бурабия. Липсваше обаче завършващият удар. На няколко пъти и бранителите на Монтана действаха решително.

Почивката дойде след удар на бившия цесекар Иван Стоянов право в ръцете на вратаря Йоргачевич.

Монтана продължи да играе защитно и след подновяването на играта, а Левски продължи да пропуска с лека ръка своите положения. Венци Христов вече започна да предизвиква насмешки, след като отново не успя да улучи топката, този път при центриране отдясно на дузпата. Преди това пробив на Краев завърши с блокиран удар пред голлинията.

Гостите се изявиха с изненадващ удар на Георги Пашов от около 35 метра, профучал покрай сглобката.

Мачът започна да се открива. Монтана започна да търси своя шанс поне на контраатака. При една такава резервата Сергей Георгиев излезе на чиста позиция и шутира с все сила, но в обсега на Йоргачевич, който с разперени ръце успя да парира.

Домакините започнаха да се изнервят. В търсене на изход от ситуацията старши треньорът на Левски Стойчо Стоев пусна в игра дебютанта Тунде Адениджи, чиито документи бяха уредени през седмицата, а наставникът на Монтана Емил Велев вкара ветерана и бивш левскар Здравко Лазаров – Електричката.

Положенията започнаха да валят. Левски остана по-опасният отбор и Прохазка беше последният, който можеше да донесе победата на Левски. Капитанът в отсъствието на Веселин Минев окроти центриране отдясно и шутира отблизо в близкия ъгъл, но Христо Иванов спаси великолепно.

Нулевото равенство означава, че Левски събира 35 точки, но вече изостава с 10 на лидера Лудогорец, а още утре може да бъде и изместен, ако Берое победи Черно море у дома.

Монтана спечели ценна точка на „Герена”, където Емил Велев донесе последния трофей на Левски – през 2009 г., и отстъпва само с 1 на Пирин в битката в дъното на класирането и за избягване на баража за оцеляване.