Яя Туре прати Манчестър Сити на 90 минути от титлата (ВИДЕО+СНИМКИ)

Халфът вкара и двата гола за виталната победа с 2:0 като гост на Нюкасъл

Манчестър Сити победи Нюкасъл с 2:0 на "Спортс Дайрект Арена" във възлов мач за целия сезон в английската Висша лига. Яя Туре вкара и двата гола през втората част в 37-ия кръг, за да доближи "гражданите" на 90 минути от титлата. Сити има 3 точки аванс пред Манчестър Юнайтед, който има мач по-малко. "Небесносините" имат 10 гола по-добра голова разлика от Юнайтед и се надяват Суонзи да не инкасира разгромна загуба на "Олд Трафорд".

Нюкасъл продължава битката за топ 4, но е 5-ти и изостава от Тотнъм и Арсенал.

Нюкасъл и Сити играха прекалено предпазливо през цялата първа част и имаха само по една чиста голова ситуация за всичките 45 минути.

Сити владееше повече топката, но атаките им бяха бавни, което улесняваше отбраната на Нюкасъл. Серхио Агуеро отправи първия опасен изстрел по земя, ала Тим Крул се намеси добре.

След 20 минути игра именно Крул излезе неразчетено, Агуеро го изпревари и заобиколи с топка в крака, но опита нещо средно между удар и центриране много слабо по земя и това позволи на защитник на „свраките” да изчисти в корнер пред празната врата.

Карлос Тевес, който беше много тих в този мач, също опита изненадващ далечен удар, който тупна току пред стража на Нюкасъл, но той успя да улови.

Най-добрите шансове за двата тима дойдоха в последните минути. Домакините бяха близо до откриване на резултата, ала Гаел Клиши блокира с тяло удара на Демба Ба.

Сити отвърна с добра флангова атака. Давид Силва проби отляво, върна на дузпата за Гарет Бари, който стреля, Крул спаси, а при добавката Давиде Сантон изчисти от голлинията.

Роберто Манчини видя, че Сити трудно ще вкара гол при тези обстоятелства и направи бърза промяна през втората част. Найджъл Де Йонг застана пред защитата, Насри бе сменен, което позволи на Яя Туре да заиграе зад централния нападател. Този ход на Манчини се оказа магически.

Един Джеко замени инертния Тевес и секунди по-късно Сити вкара безценния първи гол.

Яя Туре получи на новата си по-атакуваща позиция, огледа се, видя, че няма с кого да комбинира, направи финт вдясно и с прекрасен фалцов удар в десния ъгъл на Крул направи 0:1, хвърляйки в радост щаб, играчи и фенове на Сити.

Нюкасъл тръгна напред и се откри в защита. Серхио Агуеро направи непростим пропуск в 75-ата минута, когато излезе сам срещу вратаря, но стреля по земя покрай целта.

После и Туре опропасти невероятен шанс за гол. Агеуро го изведе сам срещу Крул при една контра, халфът от Кот д’Ивоар опита да заобиколи стража, но се спъна в топката и падна на земята, чукна назад към Агуеро, но неговият шут бе избит в корнер.

Минута преди края Яя Туре реши всичко. Фантастична комбинация отляво позволи на Гаел Клиши умно да пусне за Туре и той с техничен удар със завъртане над вратаря доближи „гражданите” на 90 минути от титлата.

В края Джо Харт направи две отлични спасявания и не позволи на „свраките” да се върнат в мача. Поражението е първо за Нюкасъл в Премиършип за календарната 2012 година, а Сити се нуждае от победа срещу К.П.Р в последния кръг и по-добра голова разлика от Юнайтед, за да вземе титлата.

В момента Сити има с 10 гол по-добра голова разлика от шампионите преди мача на Юнайтед като домакин на Суонзи.

Манчестър Сити е лидер с 86 точки, Нюкасъл е 5-ти с 65.

Нюкасъл 0:2 Манчестър Сити
0:1 Яя Туре' 70
0:2 Яя Туре' 89

Нюкасъл: Крул – Колочини, Пърч (74’ Фъргюсън), Уилямсън, Сантон, Бен Арфа (74’ Амеоби), Кабай, Гутиерес, Тиоте (82’ Тейлър), Ба, Сисе

Манчестър Сити: Харт – Сабалета, Компани, Лескът, Клиши, Насри (62’ Де Йонг), Бари, Яя Туре, Силва (86’ Ричардс, Тевес (70’ Джеко), Агуеро

Главен съдия: Хауърд Уеб

Стадион: "Спортс Дайрект Арена" - 52 389 души

Десет от Рома матираха Дженоа с 1:0 на "Олимпико"(ВИДЕО)

Лукаку вкара победния и може би последния си гол за "вълците"

Гуардиола намекна, че напускането му наближава

Испанецът спечели шестата си титла в Англия и не очаква да остане още дълго на "Етихад"

Барселона си гарантира второто място (ВИДЕО)