Руснак спечели четвъртото издание на маратон „Каварна” (ВИДЕО+СНИМКИ)

Андрей Бризгалов грабна титлата, Христо Стефанов завърши 4-ти и е шампион на България

Руснакът Андрей Бризгалов спечели четвъртото поредно издание на маратона в Каварна на класическата дистанция 42, 195 км с време 2:21:41 часа . Така се запази традицията всяка година победителят при мъжете да е различен. За триумфа си Бризгалов спечели 10 000 лева от наградния фонд. Титлата е първа за него в Каварна и първа въобще за европейски бегач в морския курорт след доминацията на африканците досега.

160 състезатели взеха участие в маратона на класическата дистанция, като отделно се проведоха стартове при мъжете и жените на 10 000 метра, а надпреварата бе открита от детски масов старт на 800 м.

Втори по улиците на Каварна завърши украинецът Павел Теплих. Трети остана кениецът Уилям Чеингянг с 2:29:49 часа. Първите трима не финишираха заедно, а всеки от тях бягаше в собственото си темпо в последните километри.

При жените молдовката Наталия Черкез направи нещо уникално и запази титлата си от миналата година. С хитра тактика и силна последна част по трасето тя финишира първа и за втора поредна година взе отличието на маратон „Каварна” с нов рекорд на трасето при жените - 2:38:14 часа.

Христо Стефанов си спечели признанието за най-добър българин в маратона. Той завърши четвърти и така състезателят на Балкан Ботевград стана шампион на България в маратона. Друг силен български състезател Шабан Мустафа завърши пети.

Милка Михайлова пък за пореден път триумфира в женската надпревара на Държавното първенство. За сетен път тя показа нечовешка издръжливост и с пресъхнала уста и стигнала почти до припадък пресече първа финиша сред родните атлетки.

Ето я и първата осмица при жените (42,195 км):
1.     Наталия Черкез (Мол) – 2:38:14 ч (рекорд на трасето)