Григор Димитров изравни най-доброто си постижение на US Open (ВИДЕО)

Григор Димитров изравни най-доброто си постижение на US Open (ВИДЕО)

Гришо стигна осминафиналите след успех в четири сета над Жоао Соуса и чака Анди Мъри или италианец

Григор Димитров изравни най-доброто си постижение на Откритото първенство на САЩ, като се класира за осминафинал след успех с 6-4, 6-1, 3-6, 6-2 над португалеца Жоао Соуса за два часа и 38 минути в третия кръг на турнира.

Единственият друг път, когато Григор достигна топ 32 на US Open беше през 2014 година. Негов съперник в осминафиналната фаза ще победителят от мача между втория в схемата Анди Мъри и италианеца Паоло Лоренци. Хасковлията е №22 в схемата в Ню Йорк.

Гришо направи единствен пробив в първия сет в най-важния момент при 5-4 и затвори частта. Във втория сет българинът изцяло доминираше и след два пробива стигна до 6-1. В третия Соуса изигра най-силната си част, поведе с 5-0 и върна един сет след 6-3. В четвъртия потугалецът пак поведе с пробив за 2-0, но Григор отвърна по невероятен начин и сложи край на мача след шест поредни гейма за 6-2.

Първата ни ракета вече баланс от две победи и една загуба срещу португалеца Соуса.

Как се разви мачът:

ПЪРВИ СЕТ

Сервис геймовете на двамата вървяха сравнително безпроблемно в началните минути. До осмия гейм нямаше нито една точка за пробив, но при 3-4 за Соуса българският топ тенисист се разколеба и даде брейкбол на португалеца. После Гришо се събра и изравни с три поредни точки. Следващият сервис гейм на Григор бе много мъчителен след 0-30 и няколко пъти равенство при 40-40, но хасковлията показа характер и пак измъкна подаването си за 5-4. И точно тогава Григор удари решително с първия пробив в мача, за да затвори първия сет с 6-4, като допреди това нямаше нито една точка за пробив в предишните геймове, в които посрещаше.

ВТОРИ СЕТ

Соуса бе разколебан от загубената първа част и форхендите му започнаха да летят далеч от целта. Григор веднага го натисна и стигна до няколко възможности за пробив, използва една от тях и поведе с 2-0. Димитров бе много уверен и затвърди пробива за 3-0, а после и 4-1. Гришо не чака повече и направи втори пробив в сета за 5-1, а в следващия гейм стовари тежък удар по психиката на Соуса, който поведе с 40-0 в подаването на българина, но Григор се върна в гейма, спечели го и поведе с 2:0 сета след 6-1.

ТРЕТИ СЕТ

Григор не успя да използва психологическото си предимство. Напротив, Соуса го проби в първия му сервис гейм за частта и поведе с 2-0. Играта на португалеца се подобри много, докато сервисът на Димитров се влоши. Това доведе до нов пробив и 5-0 за Соуса. Димитров намери сили да стабилизира играта си, върна един от пробивите и спечели три поредни гейма до 3-5. Соуса обаче не позволи сензации от 5-0 и затвори частта с 6-3, така намали на 2:1 сета.

ЧЕТВЪРТИ СЕТ

Жоао Соуса се понесе на крилете на вдъхновението и проби веднага, за да поведе набързо с 2-0. Григор взе мерки и се погрижи да подреже крилете му с труден сервис гейм, върнат пробив и три поредни гейма, за да обърне частта до 3-2 в своя полза. В маратонски шести гейм Григор отново показа по-здрави нерви и след няколко възможности за пробив дочака грешката на Соуса от форхенд, за да дръпне с пробив и 4-2. Следващият гейм тръгна опасно с 0-30 за Соуса, но Григор записа четири поредни точки за петия си пореден спечелен гейм - 5-2 и само гейм го делеше от успеха.
Гришо поведе с 30-0 на подаването на Соуса и стигна до мачбол, който бе спасен с чудесно стоп воле от трудна позиция. Соуса спаси и втори мачбол, но Григор стигна до трети и стомната на португалеца се счупи от третия опит – гейм, сет и мач за Григор след забележителна серия от шест поредни гейма в четвъртия сет и обрат от 0-2 до 6-2.

Кирьос: Ако бях играл с Надал на финала, щях да спечеля

Австралиецът обаче загуби битката за титлата на Уимбълдън от Новак Джокович през 2022 година

Юлия Стаматова загуби на полуфинал в Анталия

Българката допусна обрат

Григор Димитров започва новия сезон в Бризбейн

Той е двукратен шампион в турнира

Рускиня става австрийка, за да играе тенис

Анастасия Потапова, родена в руския град Саратов, ще се състезава за Австрия през следващия сезон на професионалния тенис тур за жени, съобщава агенция Ройтерс.

Диа Евтимова загуби във втория кръг на сингъл на турнир по тенис в Дейтона Бийч

Българката отстъпи пред поставената под номер 4 в схемата Франческа Пейс

Стаматова се класира за четвъртфиналите на сингъл в Турция

Юлия Стаматова се класира за четвъртфиналите на сингъл на турнира по тенис на клей в Анталия (Турция) с награден фонд 15 хиляди долара.

Диа Евтимова отпадна на двойки, но бие на сингъл в Дейтона Бийч

Диа Евтимова се класира за втория кръг на сингъл на турнира по тенис на клей кортове в Дейтона Бийч (САЩ) с награден фонд 30 хиляди долара.

Диа Евтимова с победа в Дейтона Бийч

Предстои мач и на двойки

Юлия Стаматова с нова победа в Анталия

Българката премина първия кръг на сингъл и на двойки