Хърватия излезе суха от Финландия, Украйна удари Косово, което не признава, в Краков (ВИДЕО)

Шахматистите крачат уверено към световното в Русия, украинците с първи успех

Хърватия се наложи с 1:0 над Финландия в тежко гостуване и остана на върха в класирането на група „I” на световните квалификации в зона „Европа”.

Шахматистите бяха без голяма част от звездите си като Модрич, Ракитич, Ловрен и Пяца.

В 18-ата минута Крамарич отклони с глава центриране на задната греда на Симе Вършалко, а Марио Манджукич за всеки случай добута в мрежата за 1:0. Манджукич вкара четвъртия си гол само в рамките на четири дни.

Петнайсетина минути преди края Иван Перишич можеше да сложи точка на спора, но ниският му удар след пробив срещна страничния стълб.

Иначе финландците положиха всички усилия да изравнят, но натискът им се ограничи до няколко мелета и блокирани удари на тежкия терен в Тампере. Скандинавците останаха на предпоследното място със само 1 точка.

Отборът на Анте Чачич събра 7 точки и върви уверено към Световното първенство през 2018 в Русия.

Украйна записа първи успех след 3:0 над дебютанта Косово и временно се изкачи до второто място с 5 точки.

Мачът се проведе в Краков, Полша, защото украинците не признават Косово за независима държава.

Първото положение дойде в 23-ата минута, когато от Коноплянка стреля ниско покрай далечния ъгъл. Няколко минути по-късно стотни от секундата не достигнаха на Кравец да засече центриране отдясно на Бутко.

И тъкмо когато Косово застраши вратата на домакините, падна и първото попадение, дошло след контраатака. Артьом Кравец стреля от границата на наказателното поле, топката рикошира в протегнатия крак на Рахмани и влетя в далечния ъгъл.

Украйна имаше претенции за дузпа в 57-ата минута, когато Бутко беше препънат от Бериша в наказателното поле, но лайнсменът каза на главния съдия, че няма нищо нередно. После защитникът вместо да играе с топката подкоси и Коноплянка, който недоумяваше поредната подмината ситуация.

Косово можеше да се възползва от разконцентрираната игра на украинците, но Паракада и Бериша на два пъти пропуснаха изгодни ситуации.

В следващата атака втори гол на домакините, дело на Ротан, не беше признат поради засада.

В 82-ата минута вече нямаше прошка и Андрий Ярмоленко удвои. Той овладя спокойно на дузпата центриране отляво на резервата Карававаев и се разписа.

А Андрий Шевченко засия, когато резервата Руслан Ротан заби трети гол в 87-ата минута със силен шут извън пеналтерията в горния ъгъл.

Така Хърватия (7 точки) и Украйна (5 точки) се поздравиха с победи преди сблъсъка между Исландия (4 точки) и Турция (2 точки) от 21:45 ч.