На прощаване с Тарханов: Дунав удари Славия с 2:0 на контри (ВИДЕО)

"Драконите" взеха първа победа от 11 септември, Тарханов си тръгна, за да води Урал в руския елит

Дунав прекъсна лошата серия от шест кръга без успех и удари Славия с 2:0 на „Васил Левски” в първата среща от изтегления 13-и кръг в Първа лига. „Драконите” прекъснаха трите поредни домакински победи на „белите” с голове на Бранимир Костадинов с глава в 29-ата минута и красиво попадение на Васил Шопов в добавеното време с удар в напречната греда и вътре. Успехът е първи за русенци от 11 септември насам. За цял мач "белите" нямаха нито един удар в очертанията на вратата на гостите.

Веднага след мача президентът Венци Стефанов призна, че Александър Тарханов напуска и отива да води елитния руски Урал (Екатерининбург) и на практика това беше последният мач на руския наставник начело на тима от "Овча купел".

С успеха Дунав поне временно измести ЦСКА-София от 4-тата позиция със своите 22 точки, "армейците" имат 21. Славия остава 10-и с 13 точки.

Пред много малко публика на „Васил Левски” броени часове след драмата Лудогорец – Арсенал (2:3), срещата между „белите” и гостите от Русе започна с отменен гол. Сердеров получи отлично центриране на втора греда от Хичо, но избра да подаде на Домовчийски, който вкара веднага, ала беше в явна засада и съдиите видяха това.

Сердеров беше активен и след солов рейд стреля опасно по диагонала, пращайки леко покрай далечната лява греда. Валери Домовчийски, който отбеляза два гола при успеха с 3:1 над Пирин в по-миналия кръг, се контузи и беше сменен принудително от Божидар Васев.

Юлиян Ненов шутира хубаво от фаул над стената в 21-ата минута при първата опасност за Дунав, Марио Кирев следеше внимателно топката и с една ръка изби под гредата в корнер.

Пред другата врата Божидар Васев умело сви топката и пусна ниско за Сердеров пред вратата, там руският нападател се размина за малко и не успя да засече.

В 29-ата минута Семерджиев загуби леко в центъра, Антон Огнянов получи по лявото крило и центрира хубаво точно пред вратарското поле, където Бранимир Костадинов връхлетя, изпревари Андреа Христов и с глава разстреля Марио Кирев в долния ляв ъгъл – 1:0 за гостите. Така Костадинов ознаменува титулярното си място, което получи заради травма на Мирослав Будинов.

Голът позволи на Дунав да продължи да играе в любимия си стил на бързи контри. Кирев сам създаде напрежение пред вратата си като изби лошо центрирана топка от Ненов и тя стигна до Шопов, но бившият вратар на Ювентус се поправи при шута на десетката.

Антон Огнянов получи следващия шанс на контра, но силният му удар в близкия ляв ъгъл попадна право в Кирев, който вдигна ръце и изби. Божидар Васев беше забравен при дълбоко центриране, но не успя да стреля с глава от вратарското поле на Дунав и се ядоса.

Точно преди паузата русенци пропиляха златна възможност да удвоят. Огнянов се вклини между няколко бранители в бяло по левия фланг и пусна фротално за Бранимир Костадинов, той с финт се освободи от пазача си, но от чиста позиция на 10-ина метра от целта пресили удара и стреля малко над вратата.

И втората част започна с чиста ситуация за Дунав на контра. Юлиян Ненов прехвърли над Пашов и се устреми напред, подаде правилно надясно за Антон Огнянов, който от чиста позиция тръгна да гласи на по-удобния си десен крак вместо да бие и загуби.

Час игра вече приближаваше, когато двата тима имаха по една голова ситуация в бърза поредица. Първо Антон Огнянов нацели близката лява греда от външната страна при пряк свободен удар, а веднага Сердеров получи успредно центриране пред вратата на гостите, но не успя да уцели топката отблизо.

Славия също удари греда чрез резервата Борислав Балджийски, който имаше време да се нагласи и прицели към близкия долен ляв ъгъл.

Веселин Великов беше принуден да прави две промени, защото бранителите Петър Патев и Искандар Джалилов получиха болежки и защитата на „драконите” бе прекроена.

Ненов не успя да засече неудобна топка от Огнянов на втора греда, а в края Славия натисна и стигна до няколко мелета, при най-доброто положение резервата Георги Йомов би слабо от 7-8 метра и защитникът Милчев с крак успя да избие.

Васил Шопов сложи точка на спора в 91-ата минута с красив шут от ждроб централно над Марио Кирев, при който топката се отби в напречната греда, удари се в земята и влезе във вратата за 2:0.

Феновете освиркаха Славия в края и това се оказа неприятен прощален двубой за руския наставник Александър Тарахнов.