Български колоездачен съюз излезе със становище по случая "Ивайло Габровски"

Български колоездачен съюз излезе със становище по случая "Ивайло Габровски"

БКС ще накаже Габровски, ако се потвърди употребата на еритропоетин от втората проба

Български колоездачен съюз излезе със становище по случая "Ивайло Габровски", което Novsport.com публикува без редакторска намеса.

 

В Българския колоездачен съюз (БКС) получихме документ от ЮСИ (Международния колоездачен съюз) по случая "Ивайло Габровски". Чакаме да бъдат обявени резултатите от втората проба. След това ще излезем със становище и евентуално наказание, ако се потвърди употребата на еритропоетин.


БКС съжалява, че един от най-добрите ни колоездачи има проблеми от това естество. Стоим зад Ивайло като състезател. Но нямаме общо със случая, тъй като той е уличен в използване на забранени вещества докато кара за турския си клуб, а в същото време не се яви да подпише договор с националния отбор и да му се изготви биологичен паспорт. Според разпоредбите на ЮСИ БКС е органът, който ще вземе решение за наказание, но това ще стане чак след отварянето на втората проба.


Искаме да уточним, че обявеното от Международния колоездачен съюз уличаване на Ивайло Габровски в използване на забранени стимуланти няма нищо общо с това, че той не попадна в състава ни за олимпийските игри. ЮСИ ни уведоми за случая, пращайки ни документите по него във вторник (10 юли) вечерта. А Ивайло отпадна от разширения състав за Лондон на 13 юни, след като отказа да подпише споменатия договор като национален състезател и да си направи задължителния от МОК биологичен паспорт. След това не се яви и на държавния личен шампионат, който обявихме, че ще е квалификация за олимпиадата с мотив, че иска гарантирано титулярно място. Тоест решението ни е взето на база принципността и спазването на правилата, от които се ръководи и ще се ръководи БКС.


Още веднъж изказваме съжалението си за неприятната ситуация, в която се намира Ивайло Габровски. Но повече коментари по темата и конкретни действия ще има след отварянето на "Б" пробата.

 

20 юли 2012 г.

Петър Бончев, председател на БКС

 

Днес обявяват Спортист на Балканите, Карлос Насар и Алекс Николов сред номинираните

Резултатите в 52-ото издание на анкетата на Българската телеграфна агенция "Спортист на Балканите" за 2025 година ще бъдат обявени днес на специална церемония от 16.00 часа в София

Сестри по оръжие със 17 Олимпийски игри и 8 медала!

Няма изстрел, който може да разбие приятелството на Мария Гроздева и Нино Салуквадзе

България е европейски шампион по бадминтон

Бихме Дания на финала в Истанбул

Шефът на европейската спортна стрелба: Направихте фантастично първенство! Изстрел в десетката! 10.9!

България прие Европейско първенство по спортна стрелба за първи път от 30 години

Със сребро за България завърши Европейското по спортна стрелба в Бургас

Стрелците ни спечелиха общо 7 медала – 1 златен, 4 сребърни и 2 бронзови

Сребро за българското трио на  Европейското по спортна стрелба в Бургас

Виктор Бонев, Дамян Илиев и Петър Иванов спечелиха сребърен медал на трио при младежите до 21 години от Европейското първенство по спортна стрелба за младежи, юноши и девойки в Бургас.