Дунав разказа играта на Нефтохимик с три гола в първите 25 минути (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Драконите" тотално надиграха бургазлии, Антон Огнянов накара Христо Янев да съжалява, че пусна Грънчов като десен бек

Дунав (Русе) тотално надигра Нефтохимик и спечели с 3:0 дербито на новаците на „Лудогорец Арена” в 15-ия кръг на Първа лига. „Драконите” решиха всичко още в първите 25 минтуи с два гола на Мирослав Будинов и един на капитана Диян Димов. За първи път този сезон в мач от родния елит и двата отбора започнаха само с българи сред титулярите.

Дунав поне временно измества ЦСКА-София от четвъртата позиция с 25 точки, „армейците” имат 24 и са домакини на Верея тази вечер. Нефтохимик остана на предпоследното 13-о място с 12 точки след два мача без загуба в предните два кръга и за първи път не вкара гол в мач от първенството с Янев начело.

Днес Христо Янев избра да заложи на Ангел Грънчов като десен бек и Дунав го накара да плати скъпо за това решение. Антон Огнянов правеше каквото си поиска с Грънчов на фланга и Янев смени играч на ЦСКА още преди края на първата част.

Тимът на Веселин Великов започна по-напористо още от първата минута и поведе в 14-ата, когато капитанът Диян Димов се извиси и с глава обърна центрирането на Антон Огнянов от корнер в далечния ляв ъгъл.

Антон Огнянов стреля силно от външната страна на мрежата с красиво воле от въздуха, а в 20-ата минута доза късмет позволи на Дунав да удвои. Будинов комбинира с петичка, опитът за двойно се получи с помощта на рикошет в тялото на Николай Дюлгеров, Будинов надбяга Пехливанов през центъра и търкули покрай Янко Георгиев за 2:0 в 20-ата минута.

Силен шут на Антон Огнянов мина много близо над напречната греда и Юлиян Ненов се разгневи, че не получи пас, но в 25-ата минута Огнянов се коригира и в идентична ситуация намери по конец Будинов, а деветката отблизо разстреля стража на „шейховете” – 3:0 за 25 минути и тотална доминация на Дунав.

Грънчов пак го нямаше да покрие Антон Огнянов в 37-ата минута и Миро Будинов изпусна от 2-3 метра на празна врата, защото топката дойде леко зад него. Още преди тази ситуация Христо Янев вече бе видял, че така рискува по-голям погром и извади Грънчов, за да пусне Атанас Чепилов като десен бек.

Още до 57-ата минута Христо Янев направи всичките си смени и пусна 17-годишният дебютант Кристиян Парашкевов, както и Венци Христов.

Дунав обаче продължи да играе по-добър футбол и Васил Шопов изскочи зад защитата почти на центъра, тръгна сам срещу вратаря, но пресили прехвърлящия удар и той мина над целта.

Янко Георгиев изби два удара на Антон Огнянов към долния ляв ъгъл, а другият вратар Мартин Луков се размина с топката при опит да излезе и да изчисти, но Иван Вълчанов се забави и Луков се върна навреме да спаси удара му.

Нефтохимик можеше да получи дузпа в 74-ата минута при шпагат на Тейнур Марем в краката на Венци Христов, но съдията Кабаков не посочи бялата точка, което вбеси нападателя.

До края дербито на новаците просто се доиграваше и Дунав съвсем спокойно се поздрави с класически успех.

В следващия междинен кръг русенци гостуват на Пирин в сряда /30 ноември/, а Нефтохимик приема ЦСКА-София в четвъртък /1 декември/.