Мъри се поизмъчи на старта на Australian Open

Световният №1 победи украинеца Иля Марченко със 7:5, 7:6(5), 6:2

Водачът в световната ранглиста Анди Мъри (Великобритания) се класира за втория кръг на Откритото първенство на Австралия по тенис. Петкратният финалист в надпреварата Мъри стартира с труден успех срещу украинеца Иля Марченко със 7:5, 7:6(5), 6:2 след 2:47 часа игра.

Британецът допусна пробив още в първия гейм в мача, а след това пропиля аванс от 5:2 в своя полза, но все пак все първия сет с нов пробив в края. Във втората част Марченко поведе с 4:2, но Мъри изравни, а в тайбрека доминираше, за да удвои аванса си.

Олимпийският шампион нямаше проблеми единствено в третия сет, в който поведе с 5:1 и не допусна изненада. Марченко игра на ръба на риска и направи цели 62 непредизникани грешки срещу само 27 на съперника и това се оказа решаващо.

Във втория кръг шотландецът ще срещне Андрей Рубльов от Русия, който елиминира Йен-Сун Лу (Тайван) с 4:6, 6:3, 7:6(0), 6:3.

Полуфиналистът от 2014 и 2015 година и номер 10 в схемата Томаш Бердих (Чехия) се нуждаеше само от 34 минути, за да продължи напред. Бердих спечели първия сет срещу Лука Вани с 6:1, а италианeцът се отказа заради травма след две разигравания в първия гейм на втората част. Чехът ще играе във втория кръг срещу Райън Харисън (САЩ), който победи френския ветеран Никола Маю с 6:3, 6:4, 6:2.

Поставеният под номер 5 Кей Нишикори (Япония) стартира с труден петсетов мач срещу руснака Андрей Кузнецов, но спечели с 5:7, 6:1, 6:4, 6:7(6), 6:2 след малко повече от три часа и половина игра. Нишикори, четвъртфиналист в предишните два сезона, можеше да приключи и по-рано срещата, но пропиля аванс от 5:2 точки в тайбрека на четвъртия сет.

В петата част, обаче, той поведе набързо с 4:1 гейма и не допусна обрат. Следващият съперник на Нишикори ще бъде Жереми Шарди (Франция), който се справи за 23 минути с Николас Алмагро и отказване на испанеца след 0:4 гейма в първия сет.

Поставеният под номер 7 Марин Чилич (Хърватия) навакса изоставане от 0:2 сета и стигна до успеха срещу поляка Йежи Янович с 4:6, 4:6, 6:2, 6:2, 6:3. Полуфиналистът от 2010 година Чилич пласира 26 аса и общо 67 печеливши удара по пътя си към обрата след трудното начало.

19-ият поставен Пабло Куевас (Уругвай) напусна рано турнира след поражение с 3:6, 3:6, 0:6 от аржентнеца Диего Шварцман.

20-годишният дебютант Александър Бублик (Казахстан) поднесе голямата изненада в първия ден на надпреварата. Квалификантът Бублик наниза 16 аса и отстрани 16-ия в схемата Люка Пуий (Франция) с 6:0, 3:6, 6:3, 6:4.