Йоана Илиева грабна Европейската купа на сабя

Йоана Илиева спечели Европейската купа на сабя за кадетки (до 17 г.)

Йоана Илиева спечели Европейската купа на сабя за кадетки (до 17 г.). Фехтувачката от клуб „Свечников“, с личен треньор Ивайло Воденов, триумфира пред българска публика, след като взе сребърен медал в последното за сезона състезание от веригата – Европейския шампионат в Пловдив.

В крайното класиране 15-годишната Илиева е първа с 342 точки, следвана от германките Юлика Функе (258 т.) и Лиза Гете (247). Преди Пловдив двете сабльорки от Германия също имаха шансове за купата, но в започналия във вторник шампионат на Стария континент Йоана се представи по-добре от тях и ги изпревари убедително.

Българката спечели и петте си срещи по пътя до финала. В края на мача за титлата обаче, умората от играния само 10-ина минути по-рано тежък полуфинал срещу Ариане Лебел (Швейц) й повлия и Илиева отстъпи пред унгарката Лиза Пуштай, трета в световния шампионат през 2016 година.

Бронзовите медали останаха за Гете и Лебел.

Илиева ще е част от тима на България в боевете на сабя отборно в петък. Тя ще играе и в европейското за младежи и девойки в Пловдив, което ще се проведе веднага след надпреварата за кадети.

Състезанията се провеждат на териториата на Пловдивския панаир и ще продължат до 9 март.

Победа, две ремита и три загуби за нашите на Европейското индивидуално първенство по шахмат