Конте изведе Челси до шестата титла на Англия (ВИДЕО+СНИМКИ)

Челси е най-успешният клуб на Острова в ерата Абрамович, резервата Батшуай изкова успеха с 1:0 над Уест Бромич

Челси е шампион на Англия за шести път в своята история! Резервата Мичи Батшуай донесе трудния успех с 1:0 при гостуването на Уест Бромич с гол в 82-ата минута тази вечер на „Дъ Хоутърнс” и „сините” от Западен Лондон вече са недостижими с 10 точки преднина на върха пред Тотнъм, който има още три мача до края на сезона.

Петата титла за Челси в ерата на Роман Абрамович превръща клубa в най-успешния в страната за този период. Това е 14-ият трофей за Челси за 14 години откакто руският богаташ дойде на „Стамфорд Бридж”. Единствената друга титла на Англия, която Челси печели преди ерата на Висшата лига, е през сезон 1954/55.

Сезонът може да стане още по-хубав за Челси, ако те победят Арсенал на финала за ФА Къп на "Уембли" и направят дубъл.

Антонио Конте се оказа големият печеливш в сезона на събирането на куп треньорски светила в английския елит и ще ликува с купата над главата си в края на кампанията за сметка на всички останали големи имена – Жозе Моуриньо, Пеп Гуардиола, Маурисио Почетино, Арсен Венгер и Юрген Клоп. Конте печели четвърта поредна титла в първенството, в което се бори, след трите поредни с Ювентус в Италия.

В очакване на титлата билетите за гостуващите фенове на "Дъ Хоутърнс" стигнаха над 2000 паунда. Тази вечер през първата част Челси стреля цели 14 пъти към вратата на съперника, но едва веднъж намери 7-метровите очертания на целта.

Антонио Конте не направи нито една промяна сред 11-те, които победиха Мидълзбро с 3:0 в понеделник. Н’Голо Канте, който пропусна успеха над Боро с травма в бедрото, седна на пейката тази вечер. За „дроздовете” имаше само една промяна – Алан Нион замени Марк Уилсън като ляв бек.

С първата си атака домакините накараха Куртоа да избива над гредата в корнер удар с глава на Саломон Рондон след центриране на Дарън Флетчър. След това Челси изцяло овладя инициативата и пренесе играта в половината на Уест Бромич. Джони Еванс показа бърза мисъл и блокира изстрела на Педро, който получи след бързо изпълнен фаул от Фабрегас.

Джеймс Маклейн получи жълт картон и после рискува много като си позволи да спори с главния рефер Майкъл Оливър при друго свое нарушение.

Сеск Фабрегас опита да отбележи с отсечен нисък удар по диагонала и много малко го раздели от левия ъгъл.

В 37-ата минута Виктор Моузес пусна за Педро в наказателното поле, испанецът добре си отвори място за шут с първото докосване, ала стреля встрани. Първи добър шанс се откри пред Диего Коста чак в 43-ата минута, но той бутна топката прекалено встрани в опит да избяга от Макоули и от малък ъгъл бе неточен.

Втората част започна с още напрежение пред вратата на „дроздовете”. Моузес получи от Сеск и насочи нисък удар в ъгъла, който бе избит от плонжиралия Бен Фостър. Веднага след това Коста заложи за Фабрегас, който също не уцели вратата.

Гарет Макоули отклони към собствената си врата след остро центриране на Еден Азар пред вратата, но Клаудио Якоб беше на точното място и изби пред голлинията.

Уест Бромич отново удържа тази вълна от атаки и на свой ред пропусна две златни възможности да поведе. Първо Рондон се откъсна почти от центъра зад защитата и надбяга Давид Луис, но Аспиликуета се върна на спринт и отби удара му. След това Ливърмор заложи вдясно за Насер Шадли, чийто диагонален удар мина на сантиметри от лявата греда на Куртоа.

Четвърт час преди края Конте реши, че няма да спечели мача в този състав и включи Вилиян и Мичи Батшуай, като изненадващо извади Азар и Педро.

Първите минути на Батшуай, който нито веднъж този сезон не е бил титуляр в първенството, бяха много слаби, но той дочака своя звезден миг в 82-ата минута. Много неточен опит за воле на Матич от въздуха се превърна в пас вдясно зад защитата за Сесар Аспиликуета, който пусна успоредно пред вратата за Батшуай и белгиецът успя да мушне под ръцете на Фостър за 1:0 и вкара така скъпоценния гол, който донесе титлата на Челси.

Майкъл Оливър спря играта за кратко заради нахлуване на фен на Челси на терена в края на редовното време.

В 5-минутното продължение Куртоа спаси по отличен начин воле на Рондон от малък ъгъл, но имаше и правилно маркирана засада.

След последния съдийски сигнал Конте, заедно с всички играчи на Челси и целия щаб ликуваха бурно на терена като шампиони, но няма да получат трофея сега, а у дома на „Стамфорд Бридж”.