Хамилтън спечели голямата битка с Фетел в Барселона (ВИДЕО)

Британецът скъси изоставането си от лидера в класирането на 6 точки

Световният шампион Люис Хамилтън с Мерцедес открадна страхотна победа в състезанието за Гран при на Испания във Формула 1 от 4-кратния първенец Себастиан Фетел с Ферари.

Умна стратегия на Мерцедес, комбинирана с блестящо изпреварване срещу Фетел позволи на британеца да контролира надпреварата и пръв да пресече финалната линия.

Фетел изпревари Хамилтън с по-добро потегляне на старта и водеше през първата половина от състезанието на пистата в Барселона, но после остана извън подиума.

Втората победа на Хамилтън за сезона намали изоставането му до лидера Фетел на 6 точки в генералното класиране след 5 от общо 20-те старта за сезона.

Фетел направи забележителна първа обиколка, в която изпревари Хамилтън от външната страна и натрупа аванс от 2,2 секунди.

Кими Райконен и Макс Верстапен се сблъскаха в първата обиколка и двамата отпаднаха.

Ферари направи по-ранно първо влизане в бокса и така попречи на Хамилтън да опита изпреварване с нови гуми. Това накара Мерцедес да промени стратегията и Хамилтън изкара доста повече обиколки в средата на състезанието със средно меката смес на гумите.

Влизането в бокса на Валтери Ботас бе умишлено забавено, за да може той да задържи Фетел за няколко обиколки. Така преднината на Фетел пред Хамилтън се стопи от 7,3 до под 5 секунди и едва тогава Фетел успя да изпревари зрелищно финландеца на първия завой.

Плановете на Ферари бяха объркани от катастрофа между Щофел Вандоорн (Макларън) и ветерана Фелипе Маса, което наложи период на виртуална кола на сигурността на пистата. Виртуалната кола на сигурността се задържа две обиколки и точно в техния край Хамилтън влезе в бокса и сложи новите меки гуми. Фетел спря в следващата обиколка и излезе едновременно с набралия скорост по правата Хамилтън. Германецът се защити агресивно в завоя и Хамилтън излезе извън пистата в първия завой.

Така пред британеца остана трудната задача да направи чисто изпреварване. В следващите седем обиколки той натискаше съперника и в началото на 44-ата обиколка се доближи достатъчно, за да използва DRS и успя да задмине Фетел от външната страна в завой №1.

Хамилтън се справи отлично с изграждането на преднина и нейното задържане до края.

След като му помогна, Ботас изглеждаше като човек, готов да се качи на подиума, но болидът му претърпя повреда в двигателя и той отпадна още в 39-ата обиколка. Така третото място остана за Даниел Рикардо с Ред Бул, който завърши на над минута зад победителя.

Форс Индия имаше чудесен ден и взе четвърто и пето място със Серхио Перес и Естебан Окон.