ЦСКА има предимство в абитуриентския месец

До момента през кампанията отборите вече имаха 3 срещи

Утре Левски и ЦСКА ще премерят сили за 141-ви път в Първа лига - сините са ликували 53 пъти във вечното дерби, червените 50, а 37 мача са завършвали наравно при голова разлика 195-193 в полза на армейците. До момента през кампанията отборите вече имаха 3 срещи - първия път завършиха наравно 1:1, след това тимът от "Герена" направи обрат за 2:1, а преди месец (на 29 април) червените спечелиха с категоричното 3:0. Съперниците са се изправяли 18 пъти един срещу друг в петия месец от годината, който е известен у нас с абитуриентските балове. И в тези мачове ЦСКА има предимство - 7 победи, при б равенства и 5 поражения.

Първото дерби през месец май се играе през сезон 1951 година, като в него тимът от "Армията" стига до успех с 2:1. Двубоят се решава между 70-ата и 80-ата минута. В 71-ата Михаил Янков извежда червените напред, Арсен Димитров изравнява в 74-ата, а 6 по-късно Димитър Миланов-Пижо слага точка на спора. Този двубой влиза в историята, защото това е първа победа за ЦСКА над Левски в историята на А група(основана през 1948 година), а Михаил Янков е първият голмайстор за червените 8ъ8 вечното дерби. В предишните 4 мача Левски стига до две победи с по 1:0, има и две ремита 0:0.

През сезон 1975/76 сините дълго време водят в първенството, но преди дербито в 26-ия кръг авансът на възпитаниците на Иван Вуцов е сведен само до две точки. Атмосферата при сините е отровена, подготвя се треньорска смяна въпреки победата с 5:4 над Барселона в евротурнирите. На 7 май на терена се развихря фланговият нападател на червените Димитър Димитров-Стоножката. След негов пробив Милен Горанов открива. В 30-ата минута идва кулминацията не само на двубоя, а и на първенството. Бранителят на червените Ангел Рангелов спира с ръка в наказателното поле прехвърлящ удар на Йордан Йорданов-Пиката - дузпа, а зад топката застава потърпевшият Йорданов. Вратарят Стоян Йорданов виртуозно отразява шута му от 11-те метра. Психологическата битка в дербито е спечелена, а последният сигнал идва при 3:1 за червените - за тях вкарват още Димитър Димитров и Георги Денев, точен за сините е Павел Панов. С успеха ЦСКА излиза напред в класирането по голова разлика, а в края става шампион.

Левски чака дълго време, докато ликува през месец май за първенство в Мач №1 у нас. Сините стигат до успеха едва от седмия си опит - преди това инкасират 4 поражения, стигат и до две ремита. Той обаче е с цената на титла. На 30.05.1979 година тимът от Терена" е лидер 6 първенството и влиза в последния кръг с аванс от една точка в дербито, затова го устройва и равенство. Антон Милков дава аванс на сините в 57-ата минута, но само 6 по-късно Пламен Марков изравнява. Край на интригата слага "джобният" халф на сините Тодор Бар-зов 12 минути преди края, при това с атракция преди шампионския си удар под гредата прехвърляйки топката два пъти над главите на защитниците за 2:1.

В следващото издание на дербито през май Левски постига и най-голямата си победа през този месец от годината - 3:0 с точни изстрели на Михаил Вълчев, Божидар Искренов и Емил Спасов. 10 години по-късно двата тима изиграват мач, който остава в синия фолклор - Бобан Бабунски и Стефан Драганов дават аванс от 2:0 на армейците, преди да са изминали 25 минути. След това обаче се разиграват Пламен Гетов и Наско Сираков. Първият връща едно попадение до почивката, а Сираков изравнява в 68-ата. След още 10 минути той с триково отиграване центрира към Гетов, който с воле прави обрата.

В последното дерби през май Левски печели с 2:0. Това се случва през 2009 година, а с този мач тимът от 'Терена" скъсява аванса на армейците и в края на шампионата ликува с титлата - последна засега в историята на тима. Мачът с армейците пък се оказва последен в кариерата на Георги Иванов-Гонзо, който къса кръстни връзки на коляното, а в началото на следващия сезон е назначен за спортен директор на Левски.

20:00 19/04 КРУМОВГРАД - СЛАВИЯ
19:30 19/04 Дженоа - Лацио
21:30 19/04 Айнтрахт – Аугсбург
21:45 19/04 Каляри - Ювентус
22:00 19/04 Атлетик Билбао - Гранада
19:45 18/04 Фиорентина - Пилзен 2:0 (прод.)
19:45 18/04 Лил - Астън Вила 2:1 (3:4. д.)
22:00 18/04 Рома - Милан 2:1