ФА къп - шанс за Арсенал да спаси сезона или за златен дубъл на Челси

ФА къп - шанс за Арсенал да спаси сезона или за златен дубъл на Челси

Финалът на „Уембли” е днес от 19:30 часа

Прогнозата за времето в северозападната част на Лондон за днес е слънце и температури около 25 градуса, което означава, че "Уембли" - най-известната бетонна рампа във футбола, ще има тази блестяща фигура, която всички помнят от детските си години.

Това обаче съвсем не означава, че ФА къп е това, което някога е било - еквивалент или поне достатъчно близко по значимост с първенството. По-скоро е още един от онези наследствени имоти на футболната асоциация, заедно с националния отбор, които са важни, но само исторически погледнати.

Все още има достатъчно хора, които си спомнят какво е означавало ФА къп с нейното командващо място във футбола. Сега спокойно можем да кажем, че това е трофей, който дава успокояващ блясък в тъмни времена на голяма част от клубовете, които го печелят. Така беше и с Юнайтед през миналия сезон, макар триумфът да не спаси Ван Гаал от уволнение. Върнете се още няколко кампании назад и ще видите, че тенденцията остава същата. На финала днес се изправят, от една страна, Челси, който гони домашен дубъл, и Арсенал, който може да спаси сезона, след като за пръв път от 19 години няма да участва в ШЛ.

И, да, съвсем спокойно можем да твърдим, че за артилеристите това е критичен момент в тяхната история. Ще бъде ли обаче достатъчно спечелването на този трофей за Венгер? При успех това ще бъде трета купа за топчиите в последните 4 години от турнира. Вече казахме, че значението на ФА къп не е същото като на Висшата лига или Шампионската лига, но никой друг английски отбор няма повече завоювани големи трофеи в този период. След 9 безплодни години трябва да кажем, че французинът тихичко прави така, че Арсенал да взима сребърни салатиери.

Също така Венгер за седми път ще вдигне трофея от пристигането си в клуба, което ще го превърне в най-успешния мениджър в историята на състезанието. Това е статистика, която подчертава позицията му в историята на артилеристите и подчертава мащаба на постиженията му в Северен Лондон. Специалистът беше широко подиграван за това, че в последните няколко години споделяше, че място в четворката е по-важно от спечелен трофей.

Така че, ако днес Венгер вдигне купата, може да се каже, че топчиите ще имат по-добър сезон от останалите с празни ръце Ливърпул, Сити или дори Тотнъм. Арсен показа тактическа гъвкавост (а много от критиците смятаха, че няма такава) с преминаването с трима в отбрана. Един евентуален успех срещу Челси ще покаже, че и играчите са зад него.

След повече от две десетилетия начело на Арсенал трябва да признаем, че Венгер е способен да трансформира отбора след разочароващи периоди. Завършването с трофей може да промени и настроението около клуба, облекчавайки част от дисхармонията сред феновете и да улесни французина, който иска да поднови договорите на Йозил и Санчес. Би могло дори да убеди потенциалните си нови имена, че тимът се развива в правилната посока.

Спечелването на ФА къп обаче няма да прикрие неуспехите на Арсенал в по-значимите турнири. 5-ото място във ВЛ е най-ниската позиция на французина начело на топчиите, а елиминацията от Байерн в ШЛ с общ резултат 2-10 показва колко далеч е тимът зад европейския елит. Тази тенденция се вижда и в първенството. Артилеристите може да завършиха само на точка от четворката, но спечелиха само 2 от общо 10 мача с останалите от първите шест.

В епохата на супер мениджърите във ВЛ постоянните мъки на Венгер срещу големите отбори предполагат, че той не е човекът, който може да ги върне на върха, французинът може да твърди, че един успех във ФА къп може да бъде платформа, върху която да се надгражда, но последните им триумфи в състезанието поставят тази теория под съмнение. След спечелването на купата през 2014-а и 2015-а топчиите показаха слаби признаци на подобрение в първенството и ШЛ, така че защо тази година да е различна? Арсенал може да завърши сезона със спечелен трофей, но това не би променило факта, че това е екип, който има нужда от свежи идеи. Тимът е по-далеч от всякога от успех във ВЛ или ШЛ, така че има малко доказателства, които да предполагат, че Венгер може да промени това.

Иначе Арсенал - Челси е повторение от финала във ФА къп през 2002-ра, когато артилеристите печелят с 2:0. Топчиите стигнаха до последния мач за рекорден 20 път и ще се опитат да станат абсолютен рекордьор по спечелени титли от турнира (наравно с Юнайтед по 12). Челси пък, от своя страна, спечели ФА къп 4 пъти от 2003 г. насам.

Финалът е днес от 19:30 часа, пряко в ефира на Диема спорт 2.

 
Световен шампион за Моуриньо: Малък човек

Тюрам недоволен от гледната точка на Специалния за скандала в Лисабон

Прогноза: Победа за Лил в Лига Европа

Цървена Звезда с тежка визита във Франция

Чилаверт защити Престиани

Винисиус е първият, който обижда всички, обяви бившият вратар

Донарума: Да играя с Меси беше много специално

Това е един от най-хубавите спомени в живота ми

Александър Исак се завръща в игра за Ливърпул през март

Нападателят Александър Исак може да се завърне в игра за Ливърпул до края на следващия месец, разкри мениджърът на английския футболен клуб Арне Слот.

Артета след равенството с Уулвърхямптън: Можем да обвиняваме само себе си

Мениджърът на английския футболен клуб Арсенал Микел Артета призна, че отборът му може единствено да обвинява себе си за изпуснатата преднина от два гола при равенството 2:2 срещу последния във Висшата лига Уулвърхямптън.