Нов убедителен успех за България

Момчетата на Любомир Минчев се справиха с Беларус в Ботевград

Българският национален отбор по баскетбол записа втора победа в предварителните квалификации за Световното първенство през 2019-та година, като се наложи със 78-68 над Беларус.

Пред около 2500 зрители в "Арена Ботевград", играчите на Любомир Минчев показаха доста приятен баскетбол, постепенно изковавайки разликата в хода на двубоя.

Следващият мач за България е на 12 август, когато приемаме Португалия, а на 16 август връщаме визитата на Беларус.

Мачът започна повече от добре за българския отбор, който правеше всичко на отлична скорост и с бързи пасове матира защитата на Беларус няколко пъти за първата част.

Гостите се закрепиха с две тройки в средата на четвъртината, но след това не успяха по никакъв начин да противодействат на раздвиженото нападение на България.

Павел Маринов наниза 12 точки за по-малко от 10 минути, за да даде тон в действията на съотборниците си.

В началото на втората четвърт белорусите направиха серия от 5:0, за да се доближат на точка от българския отбор. Две поредни тройки, на Дий Бост и Чавдар Костов успокоиха нещата, а още два пропуска от тройката не позволиха да вземем и още по-солиден аванс. Поредицата обаче продължи и до 8:0, за най-голямата преднина до момента в двубоя от 9 точки.

Изобилие от грешки, повече на сметката на гостите, но и такива за България, съпътстваха играта до края на полувремето.

Неспортсменски фаул срещу Александър Янев даде възможност на нашия тим да си запази аванса и дори да го увеличи преди почивката, която обаче не бе използвана.

Подновяването на играта дойде с много агресия в защита за България, и няколко поредни точки първо от Дий Бост, а след това и от Александър Везенков.

Беларус обаче не се отказа и с изключително твърда, но моменти откровено груба игра се държеше в мача.

На два пъти разликата скочи до 11 точки, а в края на третата част вече се задържа, и преди финалните 10 минути България водеше с 57:47.

В тях баскетболистите ни запазиха концентрация и за две минути и половина поведоха вече със 16.

В последната минута белорусите се възползваха от смените в състава на България и намалиха до 10 изоставането си, но само за да фиксират крайното 78:68.

Павел Маринов бе най-резултатен с 22 точки за успеха, Александър Везенков добави 15, като овладя и също толкова борби, а Александър Янев и Дий Бост вкараха по още 11 точки.