Кениец спечели маратона на Световното

Кируи взе оспорваната битка с Тамират Тола

Джефри Кипкорир Кируи донесе на Кения рекордната пета световна титла от маратона, след като триумфира в най-дългото бягане на планетарния шампионат по лека атлетика в Лондон.

Кируи спечели оспорваната битка с Тамират Тола, като изпревари етиопеца в последната четвърт от състезанието, за да финишира първи на прочутия Тауър Бридж в британската столица.

Кениецът финишира за 2:08:27 часа, като в крайна сметка се оказа с 1:22 минути по-бърз от Тола, който на финала беше загубил силите си и едва удържа атаката на Алфонс Симбу от Танзания, останал на две секунди зад етиопеца.

Така Кируи, който през април спечели Бостънския маратон, донесе на Кения първия златен медал в бягането на 42,15 км от 2011 година насам.