Българската федерация по бокс с писмо до Томас Бах

Българската федерация по бокс с писмо до Томас Бах

Посочва се, че в България това е един от най-успешните спортове, донесъл на страната ни 18 медала от летни олимпийски игри

Българската федерация по бокс се обърна с официално писмо до президента на Международния олимпийски комитет Томас Бах в подкрепа на оставането на бокса в олимпийската програма.

Както е ясно, на 4 февруари 2018 г. Изпълнителното бюро на МОК взе решение да преразгледа оставането на бокса в олимпийското движение, както и изваждането му от младежките олимпийски игри Буенос Айрес 2018 и летните олимпийски игри Токио 2020.

В писмото по Бах БФБ обръща внимание, че боксът е един от 6-те спорта, основатели на съвременното олимпийско движение и участник в игрите от 1904 година насам. Посочва се, че в България това е един от най-успешните спортове, донесъл на страната ни 18 медала от летни олимпийски игри, от които 4 златни.

Особено внимание се отделя и на социалната роля на бокса, тъй като у нас с бокс се занимават стотици деца в неравностойно положение, за които „ръкавиците и боксовият ринг са единственото средство за спасение от пороците на времето, а достигането до олимпийския медал е голямата им възможност за реализация в живота“.

С писмото БФБ призовава МОК да преразгледа намерението си за изваждане на бокса от олимпийската програма.

БФБ кани всички известни спортисти, спортни ръководители и известни обществени личности на България да се подпишат под писмото до президента на МОК в подкрепа на оставането на бокса в олимпийското семейство.

Подкрепа вече оказаха олимпийските шампиони по бокс Георги Костадинов и Петър Лесов, световният шампион по бокс Детелин Далаклиев, всички национални състезатели и треньори, носителят на 3 олимпийски медала, 5 европейски и 5 световни титли в борбата Александър Томов, носителят на 4 олимпийски медала и участник в 6 олимпиади в спортната гимнастика Йордан Йовчев, ректорът на НСА проф. Пенчо Гешев и много други.

Всеки, които желае да подкрепи оставането на бокса в олимпийската програма, може да го направи в офиса на БФБ в Спортната палата. 

Писмото до Томас Бах е част от кампанията, която БФБ започна още по време на финалите на 69-ия международен боксов турнир „Странджа“ в зала „София“ през уикенда.

Тогава всички наши медалисти бяха облечени със специални фланелки с надпис #boxinginolympics, а с табели със същия надпис се снимаха всички призьори, различни чуждестранни отбори, съдии и привърженици на бокса. Създадена е и специална страница във Фейсбук Boxing in Olympics.
България с пет отличия на Европейската купа по джудо в Азербайджан

Българските състезатели спечелиха общо пет медала (два сребърни и три бронзови) на Европейската купа по джудо за кадети и кадетки в Ганджа, Азербайджан

Мартин Петков с първа защита на пояса си на MAX FIGHT 64 (ВИДЕО)

Българинът нокаутира испанец в стил муай тай с ММА ръкавици

Мани Пакиао увери, че боксовият двубой с Флойд Мейуедър няма да бъде демонстративен

Филипинецът Мани Пакиао заяви, че е подписал договор за двубой с Флойд Мейуедър и не би се върнал на боксовия ринга срещу американеца, ако това бе демонстративен мач.

Отново поискаха с протест и ултиматум оставката на шефа на кикбокса

Клубовете заплашват с бойкот, ако Галин Димов остане начело

България ще участва на боксовия турнир “Великият път на коприната”

Викторио Илиев пръв ще излезе на ринга от сънародниците ни

Адесаня: Няма да си тръгвам и не можете да ме спрете

Бившият шампион в средна категория на UFC е в серия от четири поредни загуби