Максим Цветков спечели първа победа за СК в кариерата си

Футкад прекъсна серията си от подиуми, но взе глобуса в масовия старт

Максим Цветков спечели масовия старт на 15 километра от Световната купа по биатлон пред родна публика в Тюмен, последно състезание за сезона при мъжете. 26-годишният Цветков измина трасето за 37:37.3 минути и повали всичките 20 мишени. За него това е първа победа в кариерата. Втори завърши Ерленд Бьонтегаард (Норвегия), който също стреля без грешка, но остана на 2.7 секунди след руснака. Норвежецът Йоханес Тингес Бьо финишира на трета позиция с две пропуснати мишени и изоставане от 16.6 секунди.

Състазанието мина без българско участие.

Петкратният олимпийски шампион Мартен Фуркад (Франция), който предсрочно завоюва за рекорден седми пореден път Световната купа по биатлон, остана едва19-и с четири пропуснати мишени и изоставане от 1:11.2 минути. Така Фуркад прекрати серията си от 20 поредни подиума този сезон. Той пропусна само един старт поради заболяване. 29-годишният французин спечели всичките пет световни купи през сезона, след като днес узакони и трофея си в масовия старт. Така той повтори постижението си от 2013, 2016 и 2017 година и има общо 24 трофея в кариерата си.

В генералното класиране Фуркад завършва с 1116 точки. Втори е Йоханес Тингес Бьо (Норвегия) със 1027 точки, а трети - Антон Шипулин (Русия) с 697 точки. Красимир Анев се нареди 34-и в класирането със 174 точки, Владимир Илиев зае 59-о място с 46 точки, а Антон Синапов е 92-и със 7.