Чепаринов на половин точка от върха на европейското

Българинът гони задължителна победа днес

Гросмайстор Иван Чепаринов направи реми с черните фигури с азера Гадир Гусеинов в предпоследния 10-и кръг на европейското първенство по класически шахмат, което се провежда в Батуми, Грузия.

Равенството остави българина на половин точка от върха в класирането, който в момента е окупиран от цели осем шахматисти, които имат по 7,5 точки. Чепаринов, както и 15 други състезатели, имат по 7 точки, а допълнителните показатели му отреждат 11-ото място в генералното класиране.

Бившата световна шампионка Антоанета Стефанова постигна победа с черните фигури в 10-ия кръг срещу руснака Александър Демянюк и събра актив от 5,5 точки до този момент. Той ѝ отрежда 129-о място в класирането към момента, но първо сред дамите, участващи в турнира.

В решителния 11-и кръг българските шахматисти ще имат предимството на белите фигури. Чепаринов ще срещне арменеца Арман Пашикян, срещу когото ще гони задължителна победа в опит да се нареди сред медалистите на европейското.

Стефанова пък ще играе с украинеца Александър Ковчан.