Хърватия пречупи Нигерия с автогол и дузпа (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Суперорлите" почти не затрудниха Модрич и компания

Хърватия спечели с 2:0 срещу Нигерия в мач от група D на Мондиал 2018. Автогол на Етебо и точно реализирана дузпа от Лука Модрич се оказаха достатъчни за успеха на "шахматистите". Успехът изстреля тима на Златко Далич начело в класиране с 3 точки. Другият фаворит в групата Аржентина се издъни - 1:1 срещу Исландия по-рано днес.

Двата отбора за първи път се изправиха един срещу друг. Единственият мач на хърватите срещу африкански съперник на световно първенство досега беше през 2014 година, когато те победиха Камерун с 4:0. Освен това Хърватия прекъсна серия от седем мача без победа на Мондиал.

Първата сериозна възможност в днешния мач дойде в 14-ата минута. Тогава Манджукич пусна към Перишич, който стреля от движение, но над вратата. Малко по-късно Лука Модрич центрира остро от фаул в наказателното поле на африканците, но там Узохо излезе и улови топката. След половин час игра прехвърчаха искри на терена, но всичко бе решено с жълт картон за Иван Ракитич.

В 32-ата минутаудар на Анте Ребич в корнер. След неговото изпълнение се получи разбъркване в наказателното поле на Нигерия, при което Манджукич стреля с глава, топката се отклони в крака на Етебо и влетя в мрежата на Нигерия - 1:0.

В 39-ата минута Ракитич центрира перфектно към Крамарич, който се извиси и стреля с глава, но топката мина над гредата.

Най-доброто положение за Нигерия през това първо полувреме дойде в 45-ата минута. Тогава Айоби стреля отт границата на пеналта, но Ловрен подложи крак и спаси отбора си.

Второто полувреме започна с шанс за африканците. Удар на Леон Балогун с глава след центриране от ъглов удар излезе в аут. Последва и шут на Виктор Моузес, но твърде неточен. След час игра Одион Игало се опита да вкара с глава, но Субашич спаси.

Десет минути по-късно Манджукич бе повален в наказателното поле на Нигерия от Уилям Еконг и съдията свирна дузпа. Зад топката застана Лука Модрич, който вкара за 2:0.

До края не се случи нищо запомнящо се, като хърватите изцяло доминираха и контролираха мача.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ

ХЪРВАТИЯ: 23. Субашич, 2. Вършалко, 3. Стринич, 4. Перишич, 6. Ловрен, 7. Ракитич, 9. Крамарич, 10. Модрич (к), 17. Манджукич, 18. Ребич, 21. Вида;
Селекционер Златко Далич

НИГЕРИЯ: 23. Узохо, 2. Идову, 4. Ндиди, 5. Еконг, 6. Балогун, 8. Етебо, 9. Игало, 10. Микел (к), 11. Моузес, 12 Шеху, 18. Айоби;