Кой ще е новият шампион на България?

17 юни 2018 21:06 Ани Стоилкова

ВЕЛИКО!!! Бихме Бразилия на волейбол!!! (ВИДЕО И СНИМКИ)

Невероятен двубой ознаменува втората поредна победа на България у дома във волейболната Лига на нациите.

След чистия успех над Канада вчера, днес момчетата на Пламен Константинов се пребориха и за триумф над олимпийския шампион Бразилия с 3:2 (25:22, 19:25, 25:15, 18:25, 15:12) в зала „Конгресна” във Варна. Това е втора поредна победа над колоса в този спорт след успеха на 11 юни 2017 година. Тогава "лъвовете" пак триумфираха в морската ни столица, но с 3:1.

Волейболистите ни зарадваха пълното съоръжение и предложиха много емоции на публиката. Сред феновете беше и министърът на младежта и спорта Красен Кралев, който изгледа мача в компанията на голямата ни легенда Любо Ганев. Нашите имаха много силни минути, но и големи спадове, което позволи на бразилците да вземат два гейма.

Националите ни започнаха в същото бодро темпо, което показаха и в мача с Канада и се оттеглиха на първа техническа почивка с точка преднина – 8:7. След това нашите тотално натиснаха Бразилия и наложиха собственото си темпо с помощта на страхотен сервис и резултатно нападение.

Често и блокадата парираше атаките на съперника, което доведе до 3 т. предимство при второто техническо прекъсване 16:13. След него момчетата на Пламен Константинов продължиха да мачкат олимпийските шампиони по всички показатели, за да стигнат до успех в първия гейм с 25:22.

Подемът на тима ни се запази и в началото на втората част, като националите отново поведоха и държаха разлика от 3 т. до първото техническо прекъсване. След него обаче бразилците успяха да разстроят ритъма на националите и постепенно стопиха разликата. Така те поведоха за пръв път в мача при 9:10.

Последваха равностойни минути до 14:14, след което обаче грешките в тима на българите започнаха да се увеличават, а „селесао” заиграха на по-високо ниво и с повече настроение. Те набързо дръпнаха в резултата за 19:15, а след това и 21:16 и 24:17, за да затворят гейма в своя полза при 25:19. В тези минути почти нито един елемент на българите не вървеше и нашите грешаха на сервис, посрещане и в атака.

За щастие нашите започнаха преобразени третата част и от слабата им игра в края на втората нямаше и помен. Момчетата на Константинов поправиха и началния си удар и посрещането, а това им даде отлична основа за перфектни атаки.

Така българите се оттеглиха и при двете технически прекъсвания със солидна преднина – първо при 8:4, а след това и 16:9. Националите ни продължиха да държат високото ниво и да натискат бразилците, за да вземат убедително частта при 10 точки разлика - 25:15.

Играта на тима ни на приливи и отливи обаче продължи и в четвъртия гейм нещата на терена се обърнаха и Бразилия отново взе инициативата. Гостите тръгнаха мощно още в началото, повеждайки с 2:0. Лъвовете успяха да обърнат резултата с 3 последователни точки за 3:2, но след това продължиха да остъпват, за да се стигне до 4:8 за „селесао” на първото техническо прекъсване.

След това разликата продължи да расте в полза на съперниците ни, но българите успяха да я стопят след второто техническо прекъсване до 15:18 и дори 16:19. След това отново последва спад в играта на нашите и те постепенно започнаха да изостават в резултата, за да сдадат гейма на бразилците – 18:25.

Тайбрекът поднесе изключителна драма, като резултатът се движеше точка за точка. Първи напред с 2 т. разлика се откъснаха българите за 7:5, но за няколко секунди загубиха предимството си и „селесао” изравниха за 7:7. Техническото прекъсване дойде с точка преднина за нашите – 8:7.

След почивката драматичните събития на терена продължиха, но за щастие нашите не изпуснаха съвсем инициативата. Те поведоха с 10:8, а след това и с 12:10. Това им даде положителен импулс и лъвовете продължиха с чудесните изяви, за да затворят гейма при втората си възможност след 15:12.

Най-резултатен за българите бе Валентин Братоев, който завърши с 14 т., а Светослав Гоцев прибави 12. С по 11 т. пък се отчетоха Розалин Пенчев и Виктор Йосифов. За съперниците с най-много точки бе Уолъс де Соуса с 22 т., които обаче се оказаха недостатъчно за успеха на Бразилия.

Така отборът на "селесао" отбеляза черен уикенд у нас, след като записа 3 загуби в трите си мача, нещо напълно неочаквано и изненадващо. България пък натрупа малко самочувствие преди последния уикенд от Лигата на нациите, в който лъвовете ще срещнат последователно Германия, Иран и Южна Корея.