Счупена капла попречи за по-сериозен БГ успех на световното по колоездене

За първи път от 6 години български колоездачи завършиха на Moндиал

За първи път от 6 години български колоездачи завършиха на световно първенство по колоездене. За последно наш бе стигал до финала през 2006 г., а от мондиала във Варезе през 2008-а изобщо не сме имали представител сред най-добрите. Стефан Христов завърши 95-и от 207 стартирали колоездачи в общия старт в Холандия, а Георги Георгиев остана 109-и.

Всъщност България можеше да има и представител в топ 50 на световното. Но при масово падане около 50 км. Преди финала на тежкото 261-километрово трасе пострада колелото на най-добре движещия се наш колоездач – Мартин Грашев.

„Задната капла се счупи на две, а предната се изкриви. А докато дойдат сервизните коли и окажат съдействие, вече мина много време. Иначе щяхме да имаме представител в първите 50. Груповото падане попречи и на по-добро представяне от Стефан, Георги и намиращите се в тяхната група колоездачи, чиито велосипеди бяха здрави. Тъй като при падането цялата група спря на баира. Но аз съм доволен за резултатите след едва 6 месеца работа. Момчетата караха много хубаво. А в Холандия всички специалисти отчетоха, че това е едно от най-трудните световни първенства досега. С много баири и силна конкуренция”, заяви селекционерът на националния отбор Красимир Коев.

Сред неуспелите да завършат тежкия общ старт бяха британските големи имена Брадли Уигинс, Марк Кавендиш и Кристофър Фруум. Победител стана белгиецът Филип Жилбер с време 6.10:41 часа.

Двама колоездачи, карали на 62-ата международна колоездачна обиколка на България станаха световни шампиони до 23 години в Холандия. Антон Воробьов от „Катюша” стана шампион на „часовник”, а Алексей Луценко от „Астана” взе златният медал в общия старт. У нас Луценко спечели етапа до Троян.

Победа, две ремита и три загуби за нашите на Европейското индивидуално първенство по шахмат