В неделя изпращаме Аврам Аврамов

В неделя изпращаме Аврам Аврамов

Легендата в алпинизма почина на 86 години

В неделя, 1 декември 2019 г., 10:00 ч., в ритуалната зала на Централните софийски гробища ще бъде изпращането на Аврам Аврамов.
 
Близките на на големия български алпинист канят всички на поклонението. Аврам Аврамов почина на 86-годишна възраст след продължително и тежко боледуване.
 
Преди 6 години, когато беше 80-годишния му юбилей, Петър Атанасов написа в сайта статия с основните моменти от живота му, отдаден на алпинизма и планинарството.
 
Аврамов е бил директор на централната планинска школа „Мальовица“. Треньор по алпинизъм при Централния съвет на Българския туристически съюз. Участва в едни от най-значимите български изкачвания след Втората световна война в Алпите и Памир.
 
През 1984 г. ръководи най-мащабната българската експедиция - "Еверест 1984". Тогава Христо Проданов става първият българин, изкачил най-високия връх на планетата, при това без допълнителен кислород и по най-трудния маршрут - Западният гребен, т.нар. Жесток път.
 
Още четирима българи стигат върха в рамките на експедицията - Методи Савов, Иван Вълчев, Николай Петков и Кирил Досков. Те правят за първи път в историята цялостен траверс на Еверест, наречен по-късно “Българския траверс”, като се изкачват от запад и слизат от юг. Изкачването по Жестокия път няма повторение вече 35 години.

 

БОК отбеляза международния олимпийски ден

Факлоносците предадоха олимпийската факла на председателя на БОК Весела Лечева

Трагедия! Шампионка по борба се самоуби в София

Трагедия с фатален край потресе българския спорт.

Министър Енчо Керязов с приветствие по повод Международния олимпийски ден

На 23 юни отбелязваме деня, в който преди повече от 130 години се поставят основите на съвременното олимпийско движение

Тодор Михалев за пети за път е финалист на Световната купа по модерен петобой

Постижението е историческо

Уникално! За по-малко от 4 месеца Иван Пашов и "Съвет за спортно развитие Пловдив" подпомогнаха близо 10 000 деца

Фондацията заява готовност да продължава да помага БЕЗПЛАТНО на пловдивския спорт

Кой сложи в устата на министър Керязов "дъвката" с държавните спортни имоти?

Въпреки социалната си функция, НСБ е на печалба от над 3,8 млн. евро за 10 г.