Избраха Майкъл Фелпс за атлет №1 за всички времена

Избраха Майкъл Фелпс за атлет №1 за всички времена

Има един много елементарен въпрос, който вероятно си задават милиони хора по света. Попитайте 10 човека кой е най-коравият мъж на планетата, и почти сигурно ще получите 10 различни отговора

Има един много елементарен въпрос, който вероятно си задават милиони хора по света. Попитайте 10 човека кой е най-коравият мъж на планетата, и почти сигурно ще получите 10 различни отговора. От Арнолд Шварценегер, през Чък Норис, та до Майк Тайсън и Майкъл Джордан. Затова най-авторитетното мъжко списание в света Menshealth направи своя класация топ 100 на мъжете, показали най-добра форма в годините.

Формата е нещо относително, тъй като може да бъде вкарана в най-различни параметри. За едни е най-важно колко мускулест изглежда даденият човек. Други пък се интересуват от неговата сила, измерена с конкретни резултати. Кой е в по-добра форма - маратонецът или експлозивният рънинг бек от Националната футболна лига? Или кое е по-важно - да спечелиш един медал или да вдъхновиш милиони да тренират като теб, какъвто е случаят с Ричард Симънс. Ексцентричният американски актьор определено не прилича на професионален атлет, но тренира всеки ден и на своите 64 години продължава да бъде пример за милиони. Има и далече по-емблематични примери от киното, които са мотивирали цели поколения да тренират.

Такъв е случаят със Силвестър Сталоун и култовата поредица "Роки" - кой ли не е запомнил бягането по онези стълби на артмузея и суровите яйца, които героят поглъщаше сутрин. А какво да кажем за плочките на Джерард Бътлър и другите актьори от лентата "300".

Но все пак в съвременния живот се броят постиженията, а зад олимпийските медали винаги стоят талант и къртовски тренировки. Освен това въпросът не е само как изглеждаш, а какво правиш с тялото, коети си изградил. Най-вероятно поради тази причина от Menshealth избраха за номер 1 в престижната класация американската икона в плуването Майкъл Фелпс.

На 27 години той е най-успешният атлет в историята на олимпийските игри. Спечелил е рекордните 22 медала, от които цели 18 златни. Не е за пренебрегване и фактът, че кариерата му премина без някакви скандални моменти, като изключим онова колежанско парти, на което беше сниман да пуши хашиш. Това обаче бе щрих, който показа, че Майкъл всъщност е един нормален млад мъж.

Повечето специалисти са категорични, че американският феномен не е постигнал тези рекорди само с таланта си. Неговите нечовешки тренировки са основната причина за този фурор, който направи в сравнително кратката си кариера. Фелпс е споделял, че седмичната му програма включва 16 изключително тежки тренировки - 10 пъти в басейна, 3 във фитнес залата и 3 пъти бягане или кардио уреди. За да се подсигури достатъчно енергия за подобен режим е необходим огромен калориен прием. Преди време се появи информация, че Майкъл е приемал по 12 000 калории дневно само за поддържане на теглото.

Той самият по-скоро отрече това, но със сигурност реалният показател не е далече от тази цифра. С течение на времето и по-специално преди последните олимпийски игри той променил значително хранителния си режим.

"Престанах да ям толкова много, както и да прекарвам от 4 до 6 часа дневно в басейна", споделя рекордьорът по медали. След "пенсионирането" си Фелпс стана посланик за здравословно хранене на популярна вериги за сандвичи.

Въпреки феноменалния си успех Фелпс продължава да се възхищава на други атлети икони, които също фигурират в класацията. Най-големият му кумир е Майкъл Джордан, който е под номер 21. Най-великият баскетболист за всички времена спечели 6 титли в НБА и запали милиони по оранжевата топка.

На второ място в класацията остана легендарният актьор Брус Лий, който през краткия си живот остави трайна диря в екшън киното. Роденият в Хонконг майстор на бойните изкуства е притежавал страховита физика въпреки скромните си ръст и килограми. Дори Чък Норис признава, че никога не е вижвал подобно тяло.

"Той имаше мускули в мускулите - просто изумително", е коментарът на безкомпромисния здравеняк Чък.

Съвсем закономерно трети е Арнолд Шварценегер - културистът, който направи шеметна кариера в киното, преди да стане губернатор на Калифорния. Въпреки мултимилионните филмови продукции и политическа кариера най-големите постижения на Арни си остават в залата. В най-силните си години австриецът прави клекове с близо 220 килограма, вдига 200 кг от лежанка и прави мъртва тяга с 310 кг.

Под номер 8 пък е Ланс Армстронг, чиято репутация се срина тотално през последните седмици. Американският колоездач впечатли света, след като пребори рака и отново триумфира в "Тур дьо Франс", но наскоро се оказа, че май допингът е основната причина за успехите му. 
България  спечели трофея на IHF Trophy

Националният отбор на България за девойки до 19 години спечели трофея на турнира на Международната федерация по хандбал IHF Trophy за зона Европа в косовската столица Прищина.

Председателят на БОК Весела Лечева поздрави  Спортно училище „Никола Симов“ в Търговище

Председателят на БОК Весела Лечева поздрави Спортно училище „Никола Симов“ в Търговище, което отбеляза своята 40-а годишнина.

Олимпийският огън започна своята щафета в Рим

Ще пропътува 12 000 км и 300 града за 63 дни

Призът „Спортист на Варна“ ще бъде връчен на 16 декември

Членовете на Обществения съвет по спорт решиха общинската награда „Юнак“ за цялостен принос да бъде връчена на Мария Чиприянова и на Венцеслав Гечев

Италия подобри световен рекорд на Европейското първенство по плуване

Смесената щафета на Италия на 4 по 50 метра свободен стил (двама мъже и две жени) постави първия световен рекорд по време Европейското първенство по плуване в малък басейн в Люблин.

Габриела Георгиева отпадна на полуфиналите на 100 метра гръб на Европейското по плуване

Българската състезателка даде 16-о време с 59.83 секунди

България с победа в квалификация за Европейско по бадминтон

Женският ни тим стартира с успех с 5:0

Министър  Пешев на среща с новоизбрания председател на БФЛА Георги Павлов

Двамата обсъдиха бъдещото развитие на „Царицата на спортовете“

Фондация WINBET И Община Бургас наградиха най-успешните спортисти от града

Александра Лукоянова  от яхтклуб "Черноморец“ спечели голямата награда