Япония пропусна да стане първият финалист на Мондиал 2014 (+ВИДЕО)

"Самураите" изтърваха дузпа и изненадващо загубиха от Йордания, вижте всички резултати и класирания в зона "Азия"

Япония пропусна възможността да се превърне в първият финалист на Мондиал 2014, след като падна с 1:2 от Йордания във вълнуващ мач в Аман. „Самураите” изтърваха дузпа през второто полувреме. Те щяха да си осигурят класирането в Бразилия и при равенство. Иначе владееха топката в по-голямата част от времето и създадоха редица шансове, но тимът от Западна Азия записа паметна победа, благодарение на непоколебима защита и ефикасно нападение.

След като Япония преследваше своя гол цяло първо полувреме, Йордания взе шокираща преднина точно преди почивката, когато Халил Бани Атея надделя над Шинджи Оказаки, за да засече в мрежата с глава центриране от корнер на Амер Дееб и да накара стадион „Крал Абдула” да се залюлее.

Йорданците, които победиха Австралия с 2:1 като домакини през септември, удвоиха своята преднина, благодарение на брилянтната солова акция на Ахмад Ирахим в 60-ата минута.

Шинджи Кагава върна едно попадение в 69-ата минута. Малко по-късно японците можеха да стигнат до равенство, което щеше да ги класира на финалите в Страната на кафето, когато получиха право на дузпа. Но опитният полузащитник Ясухито Ендо видя как неговият удар бе отклонен покрай гредата от Амер Сабах.

Резултатът остави Япония на първо място в група „В” с 13 точки от шест мача. Йордания сега окупира втората позиция, която дава право на участие на Световното първенство, като събра 7 точки от шест мача. Австралия и Оман, които завършиха наравно 2:2 по-рано в Сидни, имат по 6 точки, като „кенгурата” са с мач по-малко.

* Първите два тима от всяка от двете групи се класират директно на СП

**Завършилите на трето място в двете групи играят бараж помежду си на разменено гостуване, като победителят отива на плейоф срещу завършилия на пето място в зона "Южна Америка" за класиране на СП