Ланс Армстринг: Няма как да спечелиш Тур дьо Франс без допинг

Ланс Армстринг: Няма как да спечелиш Тур дьо Франс без допинг

"Аз не съм открил допинга. И той няма да свърши с мен. Аз просто бях част от системата"

Ланс Армстронг, който беше лишен от седемте си титли от Обиколката на Франция заради употреба на допинг, заяви, че е невъзможно това тежко състезание да бъде спечелено без употреба на забранени стимуланти. Така той отговори на въпрос на вестник "Льо Монд" дали е могъл да победи в Тура без допинг.

"Зависи от състезанието, което искаш да спечелиш. Тур дьо Франс? Не. Невъзможно е да победиш без допинг", категоричен е американецът.

41-годишният Армстронг, който беше една от спортните икони, призна през януари, че е използвал изкуствения кръвен допинг ЕПО при спечелването на седемте трофея от Обиколката на Франция.

"Аз не съм открил допинга. И той няма да свърши с мен. Аз просто бях част от системата", каза още Армстронг.

Юбилейното стотно издание на Тур дьо Франс започва в събота на остров Корсика, но надпреварата е засенчена от множеството разкрития за употреба на допинг в последно време. Шампионът от 1997 година Ян Улрих (Германия) наскоро призна, че също е използвал кръвен допинг от испанската лаборатория на скандалния д-р Еуфемиано Фуентес.

Бившият водещ френски колоездач Лоран Жалабер подаде оставка като радио и телевизионен коментатор на Тура, след като беше обвинен от "Л'Екип", че е използвал ЕПО по време на надпреварата през 1998 година. Жалабер никога не е стигал до крайния успех в Обиколката на Франция, но има етапни победи в състезанието. Армстронг беше наказан до живот от международния колоездачен съюз (ЮСИ).

Неговото име обаче единствено беше заличено от листата на победителите в Тур дьо Франс, въпреки че други бивши победители Флойд Ландис (САЩ) и Алберто Контадор (Испания) бяха лишени от трофеите заради употреба на допинг.

"Хубаво, изтрили са името ми, но Турът се е състоял в периода между 1999 и 2005 година, нали? Трябва да има победител. Досега никой не е поискал шампионската ми фланелка", каза Армстронг.

Американецът, който получи статут на герой, след като се справи с рак на простатата и продължи да се състезава, съжалява най-много, че е разочаровал почитателите си.

"Никога няма да успея да поправя това, но ще опитвам до края на живота си", каза Армстронг.
Доминация на грациите ни в първия ден на „София къп“ 2026

Първият състезателен ден при девойките на международния турнир по художествена гимнастика „София къп“ 2026 премина под пълния контрол на българските гимнастички.

Пращаме пълен отбор по щанги на Евро 2026

Двама отпаднаха от състава, а след наказание за допинг в него отново е Дейвид Фишеров

ОБРАТ: Новиков и Милов отново в националния отбор

Олимпийският шампион от Париж Семен Новиков (кат. до 97 кг) и двукратният европейски шампион Кирил Милов (кат. до 87 кг) се включиха към заниманието на на националния отбор по класическа борба на базата в "Дианабад".

Световната вицешампионка Юлияна Янева претърпя операция

Националката по борба Юлияна Янева претърпя операция на коляното и ще пропусне състезанията до края на годината, съобщават от БФ Борба.

Давид Иванов ще представя България на Световната купа по спортна гимнастика в Кайро

Българинът ще участва единствено на своя коронен уред - кон с гривни

Федерациите пипат партиите за визията им за спорта

Асоциацията на българските спортни федерации (АБСФ) отправи въпроси към политическите партии и коалиции каква e визията и програмата им в областта на спорта преди парламентарните избори 19 април.