18-годишното чакане за ботевистите приключва

18-годишното чакане за ботевистите приключва

Днес за първи път след 26 септември 1995 година Ботев ще стъпи на европейската сцена

Мъчителното чакане за ботевистите свърши. Днес за първи път след 26 септември 1995 година Ботев ще стъпи на европейската сцена. Ще го стори в Казахстан, чиято територия е предимно в Азия.
 
За 20-и път жълто-черните ще гостуват в мач от евротурнирите. Балансът им в тях до момента е 3 победи, 3 равенства и 13 загуби, при голова разлика 17-42.
 
Досега обаче Ботев не е губил визита на тим от бившия СССР. През сезон 1988/89 отборът стига до 0:0 с Динамо Минск в мач реванш, но отпада заради поражение с 1:2 8 България. През сезон 1995/96 пловдивчани елиминират Динамо Тбилиси - печелят гостуването си с 1:0. Канарчетата обаче не трябва да подценяват нито един съперник, защото в историята си имат мач навън с Юнион Люксембург, които не печелят - 1:1.
 
Още в първото си участие Ботев успява да достигне 1/4-финал в турнира на Носителите на национали купи (несъществуващия вече КНК). През сезон 1962/63 тимът елиминира Стяуа и ирландския Шамрок Роувърс, преди да сложи оръжие пред Атлетико Мадрид. Срещу Шамрок канарчетата постигат и най-голямата си победа навън в Европа - 4:0. Най-голямата загуба пък е от Олимпиакос - с 1:5 през 1993 година. На два пъти тимът допуска по 4 гола далеч от Пловдив - 0:4 от Атлетико Мадрид и 1:4 от Барселона.
 
Любопитното е, че като играч настоящият треньор на тима Станимир Стоилов се е изправял срещу Ботев в Европа. През сезон 1992/93 Мъри защитава честта на турските канарчета от Фенербахче, които отстраняват Ботев за Купата на УЕФА.
 
Днес, 17:00 ч
Стадион „Астана Арена”
Пряко по www.tv7.bg и http://tv.ffk.kz/
 
Вероятни състави:
 
Астана: Ерич, Бейсбеков, Зелао, Дмитренко, Игуманович, Нурдаулетов, Коробкин, Конисбаев, Исламхан, Кетевоама, Нусербаев
 
Ботев (Пд): Стаховяк, К. Дяков, Спрокел, Грънчаров, В. Минев, Галчев, Иршак, Вандер, Неделев, Огнянов, Ромарио
 
Главен рефер: Георги Вадачкория (Грузия)