Какво очаквате от мача Локо Пд – Левски?

11 юли 2013 22:24 Венцислав Филипов

Ботев (Пд) отсрами България и разби Астана с 5:0 (ВИДЕО+СНИМКИ)

Ботев (Пловдив) отсрами българските отбори в европейските клубни турнири и отстрани казахстанския Астана с разгромно 5:0 на реванша в Бургас и общ резултат 6:0 след минималния успех в първия мач. До почивката голове не паднаха, но Астана остана с 10 души в 34-ата минута и „канарчетата” почти цял час играха с човек повече. През втората част Ботев изнесе футболен урок, който доведе до два гола на появилия се на почивката Тодор Неделев и по един на Вандер Виейра (дузпа), Мариян Огнянов и Бобан Грънчаров.

Ботев продължава напред към втория предварителен кръг на Лига Европа, където ще играе с босненския Жрински Мостар.  Босненците биха Санта Колома (Андора) с 1:0 на реванша по-рано днес и се класираха напред с общ резултат 4:1. За Ботев (Пд) това е успешно завръщане на европейската сцена след 18-годишно отсъствие.

По-рано днес Левски написа нова срамна страница в историята на българския футбол, след като загуби с 0:2 от друг отбор от Казахстан - Иртиш и отпадна от Лига Европа. Няколко часа след "синия" резил, "жълто-черните" показаха как се бие опонент от Казахстан.

Ботев прие Астана на „Лазур” в Бургас пред около 10 000 бултраси, които създадоха страхотна атмосфера.

Първата част беше равностойна в началото, но постепенно Ботев наложи превес. Липсваха обаче головите положения и за цялата първа част Ботев отправи само 5 удара към вратата, а Астана остана с един единствен.

Началото беше нервно и  двата отбора не успяваха да организират по-продължителни атаки. Йордан Христов отправи първия удар, но прекалено леко с глава в ръцете на вратаря в 13-ата минута.

След четвърт час игра Ботев направи първи пропуск. Борис Галчев центрира фалцово от корнер, Ерич излезе неубедително напред и се спря, а Анисе с глава сякаш не очакваше да стреля и прати покрай дясната греда.

Астана записа единствения си удар в 28-ата минута, когато Фокси получи дълъг пас и чукна за Кояшевич, който с едно докосване стреля, но Стаховяк внимаваше и лови.

След тази ситуация мачът се изнерви и Куат и Вандер набързо получиха жълти картони. Халфът на Астана обаче не укроти нервите си и в 34-ата минута задържа за фланелката Веселин Минев, което накара черногорският рефер Павле Радованович да му покаже втори жълт картон и да го изгони. Така Ботев игра почти цял час с човек повече.

Веднага след червения картон „канарчетата” изпуснаха най-доброто положение за първата част. Мариян Огнянов умно пусна в коридор за Вандер Виейра, бразилецът изскочи сам срещу вратаря, но заложи на силата и прати покрай близката лява греда.

До почивката Иршак опита на два пъти удари отдалеч след гола си в първия мач, но този път Ерич изби първия му шут, а вторият мина над вратата.

През втората част с човек повече Ботев изнесе истинска наказателна акция и показа как български отбор може буквално да смаже съперник от Казахстан.

Полувремето започна с красиво подаване на Огнянов към Анисе, но Зелао го разгада и успя да се намеси.

Веднага пред другата врата Фокси беше изпуснат на задната греда и от воле накара Стаховяк да показва отлична реакция.

Само за 4 минути между 54-ата и 58-ата Ботев изпрати съперника си в тотален нокаут с три бързи попадения на Огнянов, Вандер от дузпа и Неделев.

В 54-ата минута Ботев поведе след класическа триходова акция. Иршак намери коридор за Минев на фланга, а капитанът достави успоредно на голлинията и за Мариян Огнянов бе лесно да засече с крак от 3-4 метра в мрежата за 1:0.

„Жълто-черните” използваха инерцията от гола и нанизаха още попадения. Тодор Неделев финтира Шахметов отдясно и бе съборен в наказателното поле, а съдията бе категоричен, че това е дузпа. От бялата точка Вандер Виейра хладнокръвно прати Ерич в грешния ъгъл и покачи на 2:0.

Веднага след центъра гостите бяха принудени и за трети път да извадят топката от мрежата си. Анисе получи пас зад защитата от Вандер, вратарят успя да избие удара му в страничната греда, но Неделев бе на точното място, за да направи добавка в празната врата – 3:0 в 57-ата минута.

Комфортният аванс успокои играчите на Мъри Стоилов, които показаха много по-разчупена и атакуваща игра. Публиката пък скандираше имената на своя треньор и благодетеля на тима Цветан Василев.

Вратарят Ерич отрази два поредни опасни изстрели на Огнянов и Неделев, но после набързо капитулира още два пъти.

20 минути преди края Минев центрира меко отляво, а на далечната греда Бобан Грънчаров надскочи двама съперници и матира стража за 4:0.

Неделев беше над всички след влизането си на терена и се отчете с втори гол в 74-ата минута. Младата звезда на Ботев направи двойно подаване с Мариян Огнянов и прецизно мушна в долния десен ъгъл за крайното 5:0.

До края само късметът спаси мрежата на Астана от нови голове. Ерич се намеси отлично при силен удар на Огнянов, а после Неделев разтресе напречната му греда, но и 5-те гола бяха закономерни с оглед разликата в класите след почивката.

Събития

90+3' Край на мача Край на мача! Ботев (Пд) разгроми Астана с 5:0 и продължава напред към втория кръг на Лига Европа след общ резултат 6:0!
90+2' Греда Тупалка отдалеч в напречната греда на гостите!
90+2' Удар Вратарят Ерич боксира силен удар на Дяков.
90' Три минути добавено време.
80' Bнимание Неделев прави каквото си поиска сред защитата на Астана, този път защитник спира топката току пред голлинията.
76' Смяна за състезател влизащ в игра Луис Педро влиза в игра.
76' Смяна за състезател излизащ от игра Борис Галчев е заменен.
75' Смяна за състезател излизащ от игра Заменен е най-опасният играч на гостите - Фокси.
75' Смяна за състезател влизащ в игра Треньорът на Астана пуска защитник в игра - Пасичник ще играе до края.
74' Гол ГОЛ ЗА БОТЕВ - 5:0!!! Неделев прави красиво двойно подаване с Огнянов и майсторски мушна в долния десен ъгъл!
70' Гол НОВ ГОЛ ЗА БОТЕВ И 4:0! Минев центрира отляво, Грънчаров надскочи всички на задната греда и с глава разстреля вратаря!
70' Bнимание Ерич пак спасява след красиво воле на Неделев!
69' Bнимание Огнянов технично стреля над стената от пряк свободен удар, но Ерич спаси!
68' Публиката на Ботев скандира името на Мъри Стоилов, който отвърна с ръкопляскания по адрес на феновете.
64' Смяна за състезател излизащ от игра Кочшевич напуска.
64' Смяна за състезател влизащ в игра Нусербайев влиза в игра.
63' "Канарчетата" спокойно разиграват след головото шоу с 3 гола за 4 минути.
60' Смяна за състезател влизащ в игра На негово място Конисбаев.
60' Смяна за състезател излизащ от игра Шахметов е заменен.
60' Смяна за състезател влизащ в игра Костадин Дяков в игра до края.
60' Смяна за състезател излизащ от игра Вандер Виейра излиза от игра.
57' Гол БОТЕВ ПРАВИ ШОУ - 3:0!!! Ерич изби удар на Анисе в гредата, но при добавката Неделев искаше буквално да скъса празната врата - 3:0!!!
56' Гол от дузпа ГООООООЛ ЗА БОТЕВ - 2:0!!! Вандер Виейра хладнокръвно прати вратаря в обратния ъгъл и се разписа в десния ъгъл за 2:0!!!
55' Bнимание Дузпа за Ботев!!! Неделев финтира Шахметов и бе повален! Съдията Радованович сочи бялата точка!
54' Гол ГООООООООЛ ЗА БОТЕВ!!! Иршак пусна в коридор за Минев, той прати успоредно на голлинията във вратарското поле и Мариян Огнянов от 3-4 метра се разписа на празна врата!!! 1:0 за БОТЕВ!
52' Удар Неделев шутира технично покрай защитник, Ерич внимава и лови ниския изстрел.
49' Bнимание Стаховяк спаси Ботев! Фокси бе оставен напълно непокрит на задната греда и от воле стреля силно, ала Стаховяк отрази!
48' Bнимание Огнянов копна за Анисе зад защитата, в последния момент Зелао успя да се намеси!
47' Центриране Веселин Минев центрира право в ръцете на вратаря.
46' Смяна за състезател излизащ от игра Заменен е Ромарио Кортзорг.
46' Смяна за състезател влизащ в игра Тодор Неделев влиза на почивката.
46' Начало на мача Начало на втората част!
45+1' Край на мача Край на първата част! Ботев (Пд) - Астана 0:0 на почивката, но Ботев има гол аванс от първия мач и човек повече на терена!
45' Една минута добавено време на първата част.
45' Удар Огнянов с гръб към вратата заложи топката за Иршак, но ударът мина над целта.
44' Центриране Вандер центрира към включилия се Анисе, но защитник попречи на мадагаскареца да стреля добре с глава.
41' Bнимание Силен удар на Иршак от 25 метра към левия ъгъл, но Ерич боксира!
40' Ботев натиска с човек повече, но засега действа малко припряно в завършващия пас.
39' Засада Мариян Огнянов е съборен в наказателното поле, но има тънка засада, която е своевременно маркирана.
35' Bнимание ГОЛЯМ ПРОПУСК! Мариян Огнянов изведе отлично Вандер в коридор, но сам срещу вратаря бразилецът стреля силно покрай близката греда!
34' Втори жълт картон и съответно червен Нервите на казахите не издържаха! Куат задържа с ръце Веселин Минев и черногорският съдия на момента му показа втори жълт картон! Астана остава с човек по-малко!
32' Контузия или получаване на медицинска помощ Капитанът на гостите Нурдаулетов има нужда от лекарска помощ. Играта е спряна за момент.
30' Жълт картон Вандер Виейра си изпусна нервите и получава първи жълт картон в редиците на Ботев.
29' Жълт картон Куат изрита топката след сигнал за спорна засада, черногорският рефер не се поколеба да му покаже жълт картон.
28' Удар Бърза контра на Астана, дълъг пас за Фокси, той чукна в центъра за Кояшевич, веднага последва удар, но Стаховяк лови.
27' Шахметов си играе с огъня, след като фаулира Вандер Виейра в центъра.
26' Центриране Центрирането на Галчев е прекалено силно за Мариян Огнянов и топката излиза в аут.
24' Вандер получи вдясно на пеналта, опита финт, но падна върху топката и съдията даде фаул за гостите.
23' Половината от първата част измина. Равностойна игра и само едно голово положение пред Абел Анисе до момента.
22' Адам Стаховяк авторитетно излиза и лови топката вляво на границата на наказателното поле след дълъг пас за Куат.
21' Хубава атака на Ботев, но Анисе се забави и не стреля от границата на наказателното поле, топката му бе избита.
15' Bнимание Пропуск на Анисе! Галчев завъртя фалцово от корнер, вратарят Ерич излезе и спря в ничия земя, но Анисе засече с глава покрай дясната греда!
15' Центриране Добро центриране на Веселин Минев към точката на дузпата създаде паника и бранител хаотично чисти в корнер.
13' Удар Първи удар. Заучено изпълнение на прекия свободен удар, Йордан Христов надскача съперник, но с глава твърде леко прати в ръцете на вратаря.
12' Жълт картон Шахметов се вряза грубо в краката на Ромарио Кортзорг, който го финтира. Заслужен първи жълт картон в мача, получават го гостите.
10' Нито едно опасно положение пред двете врати в първите 10 минути.
10' Центриране Центриране на Йордан Христов отдясно е лесно изчистено на сигурно в тъч от бранител на Астана.
8' Прекалено нервна игра от двата отбора, които не могат да направят повече от 3-4 точни паса.
4' Засада Атака на Астана отляво, Фокси пуска за Игуманович, остро центриране, но има и маркирана засада.
2' Около 10 000 зрители по трибуните в Бургас оказват френетична подкрепа на "жълто-черните" в началото. Астана играе в бели екипи.
1' Удивителна хореография на бултрасите! Един огромен транспарант с надпис "WE HAVE RETURNED" (ЗАВЪРНАХМЕ СЕ) краси препълнения сектор "В" на "Лазур"!
1' Начало на мача Начало на реванша Ботев (Пд) - Астана!