България е на 14-о поредно световно, въпреки че загуби от Чехия след тайбрек (+ВИДЕО)

Успех в първия гейм ни издаде билета за шампионата в Полша през септември

Отборът България си гарантира участието на Световното първенство по волейбол за мъже в Полша през септември, след като спечели първия гейм срещу Чехия. Успех само в един от сетовете в последния мач от квалификацията в Опава бе необходим, за да не може Холандия да ни измести от първото място. Това бе постигнато, но след това допуснахме обрат. Все пак "лъвовете" се бориха до последно, като отстъпиха след тайбрек и събраха 7 точки в група "I".

Въпреки известните си колебания в първия гейм, българите взеха своето след 25:22. Във втория обаче се отпуснаха предвид класирането си и бяха надиграни – 18:25. Нервността ни коства третия гейм, със спечелването на който Чехия осъществи обрат. Червен картон на съперник и три аса на Скримов доведоха мача до тайбрек, в който грешките на нашите и настоятелността на чехите се оказаха решаващи.

Селекционерът Камило Плачи остави извън състава капитана Тодор Алексиев, който имаше здравословни проблеми след мача с Холандия, и като цяло използва състезатели, които по-рядко играят.

Квалификации за Световно първенство (Полша 2014) – зона „Европа”

Трети кръг, Група “I”, Опава, Чехия

ЧЕХИЯ - БЪЛГАРИЯ 3-2 (22:25, 25:18, 25:22, 18:25, 15:12)

Първи гейм:
В началото отборът на България бе атакуван през центъра, но регистрира много добри показатели при посрещането. Първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за българите. Чехите осъществиха обрат, след като играта напълно им спореше, докато „лъвовете” бяха разколебани и Камило Плачи поиска прекъсване при 11:13. Виктор Йосифов и Цветан Соколов обаче направиха две поредни блокади и си върнахме преднината. Втората пауза дойде при 16:15. Фантастичен сервис на Валентин Братоев увеличи разликата на 3 точки при 18:15. Плачи го замени с Пенчев малко по-късно. Михалек затвори Цецо Соколов при 19:21. Българите се активизираха и спечелиха първия гейм с 25:22, с което си гарантираха билета за шампионата в Полша.

Втори гейм:
Чехите се разиграха във втория гейм. Липсата на достатъчно агресивност у нашите явно позволи на домакините да се върнат в мача. Първото техническо прекъсване дойде при 8:4 за Чехия. 75% за Чехия срещу 40% за България бе успеваемостта в атака. След това чехите подобриха чувствително и посрещането си. Най-големият аванс за домакините бе при 12:7. Нашите регистрираха добра серия и намалиха изоставането си на 2 точки при 11:14. Второто техническо прекъсване обаче дойде при 12:16. Худечек ни отчая на мрежата при 17:12, а след контра през центъра дойде нова най-голяма разлика в гейма в полза на Чехия – 18:12. До края на гейма проблемите на „лъвовете” в атака продължиха и съперникът логично изравни в общия резултат – 25:18 и 1-1.

Трети гейм:
Добро бе началото за нашите в третия гейм. Камило Плачи обаче усети, че имаме проблеми с посрещането и вкара Теодор Тодоров. Геймът вървеше оспорвано и първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за България. Нашите натрупаха четири точки аванс, но нервите взеха връх и Георги Братоев получи жълт картон. „Аз също съм нервиран”, обяви пред своите възпитаници селекционерът Плачи, когато поиска прекъсване при 12:10. Второто техническа пауза дойде при 16:15 в полза на Чехия. Домакините имаха силни минути във всички компоненти на играта. Флот сервисът на Теодор Тодоров обаче доста затрудняваше чехите, като точката аванс за тях се запазваше. Разсеяност у нашите в заключителните моменти доведе до обрат в резултата – 1-2 след 22:25.
82% за Чехия срещу 63% за България показваше статистиката на посрещането.

Четвърти гейм:
В началото на четвъртия гейм Валентин Братоев заби страховит ас и при 5:3 в полза на България чешкият селекционер поиска прекъсване. Неразбирателство между Салпаров и Жоро Братоев доведоха до обрат при 5:6. Върнахме си преднината при първото техническо прекъсване – 8:7. Тя бе от три точки при втората пауза след червен картон на противников състезател – 16:13. Скримов заби три аса, Братоев – пирон, а след това Теодор Тодоров беше безупречен през центъра, за да изравнят „лъвовете” за 2-2 след 25:18.

Тайбрек:
Силно бе началото за българския тим в тайбрека. Чешкият селекционер поиска таймаут при 1:3. Теодор Тодоров сбърка при сервиса, а двойна блокада спря Братоев. Камило Плачи поиска прекъсване при 4:5. Реферът спорно отсъди бъркана топка на Тодоров и Чехия поведе с 8:6. Пасивът ни се увеличи още повече, но наваксахме при 9:11, когато чешкият селекционер поиска ново прекъсване. Теодор Тодоров поправи една от грешките си с чудесна блокада при 10:11. Скримов обаче сбърка при последвалия сервис и бе заменен от Пенчев. Чехите сбъркаха в центъра и изравнихме при 12:12. Щокър обаче заби ас и домакините имаха два мачбола. Вальо Братоев би в аут и чехите спечелиха мача с 15:12.

Данаил Милушев и Валентин Братоев записаха по 13 точки за България, а най-резултатен в срещата бе състезателят на Чехия Ян Щокр със своите 14.

Статистиката от мача вижте тук!

Стартов състав на България: Георги Братоев, Валентин Братоев, Тодор Скримов, Николай Николов, Цветан Соколов, Виктор Йосифов -Теодор Салпаров (л)

По-рано днес Холандия записа чиста победа над аутсайдера Кипър с 3-0 (25:21, 25:15, 25:23) в последния си, 3-ти мач на световната квалификация в Опава. Успехът бе втори за "лалетата", които се изравниха на първото място с България с актив от 6 точки, но имаха по-лоша геймова разлика. На теория възпитаниците на Едвин Бене запазиха минимални шансове да се класират на първо място и да получат право да участват на Мондиал 2014, но те минаваха само през задължителна победа на Чехия над България с 3-0.

КРАЙНО КЛАСИРАНЕ В ГРУПАТА:

Съгласно регламента, само победителите в петте групи от третия кръг на квалификациите, както и най-добрият втори, се класират за Световното първенство