Какво очаквате от предстоящите два мача на България срещу Словения и Кипър?

23 май 2010 19:00 Анелия Димова

Една легенда се завърна! Академик пак е в "А" група след 28 години! (видео)

Академик е последният отбор присъединил се към 16-те елитни състава, които през следващия сезон ще мерят сили в първенството на „А” група. „Студентите” надделяха над съперника си от Източната „Б” група с 2:1, с което отказаха „делфините” от шанса да играят във футболния елит на България.

Академик ще играе в „А” група за първи път от 1982 г. насам, докато за наставникът на Несебър Георги Василев това е втори пореден загубен бараж за влизане в елита. С постижението си Академик стана петият столичен тим, който ще играе в "А" група.

През първото полувреме на срещата имаше изобилие от всички аспекти на футболната игра. Мокрият терен в Стара Загора доведе до неприятен инцидент в десетата минута след началото на срещата. Вратарят на Академик Калоян Михайлов получи зверско счупване на крака си след единоборство с Венцислав Христов от Несебър. Михайлов бе изнесен на носилка, като впоследствие стана ясно, че той е с две фрактури на подбедрената кост.

Побеснял от случилото се наставникът на „студентите” Семир Селимински насочи гнева си срещу резервната скамейка на Несебър и треньорския щаб на противниковия отбор. За невъздържаното си поведение той бе отстранен от терена.
Академик взе частично утешение за тежката травма на Михайлов в 22-ата минута, след като голмайсторът Николай Божов изпълни перфектно пряк свободен удар от далечно разстояние, с който проби вратата на Несебър за 1:0. Авансът на Академик просъществува по-малко от пет минути. Борислав Иванов върна гола след добър индивидуален пробив и техничен удар над резервния вратар на „студентите” Мариян Петров.

Изравнителният гол на смути представителите на Западната „Б” група, които отвърнаха на удара 60 секунди по-късно. Академик получи правото да изпълни дузпа, след като вратарят на Несебър препъна Будинов в наказателното си поле. Зад топката застана Божов, който с безпощаден удар опъна мрежата на Несебър за 2:1.

Логично след това последваха силни изключително силни минути за „делфините”, който редяха пропуск след пропуск пред вратата на Академик. Стойков стреля опасно от пряк свободен удар, а той бе последван и от греда, след изстрел с глава на Любомир Николов. Сценарият последва същия развой и през второто полувреме. Играчите в сини екипи отчаяно търсеха изравнителния гол, който за малко не бе реализиран от Иванов.

Постепенно напрежението и забързаността в играта на Несебър утихна и това позволи на Академик отново да погледне към гола. Николай Божов нацели напречната греда с техничен прехвърлящ удар, а при добавката лошият късмет споходи и Аесс, който не успя да се разпише в опразнената врата. В последните 20 минути на срещата Несебър неистово притискаше съперника си с всякакви прийоми, но „студентите” успяваха да парират акциите на съперника си.

„Студентите” останаха с човек по-малко, след като голмайсторът Божов получи втори жълт и съответно червен картон за разкарване на топката. В наближаването на последния съдийски сигнал Несебър всячески търсеше гола, но към края на мача действията на футболистите на Георги Василев бяха по-скоро хаотични. Академик успя да устиска до края на четирите минути добавено време и след последния съдийски сигнал узакони участието си в "А' група.

Гол от дузпа  2 : 1   17. Божов  27'
88. Михайлов Контузия или получаване на медицинска помощ Смяна за състезател излизащ от игра

Събития

90+4' Край на мача Край на мача. След изстрадана победа над Несебър Академик е новият член на "А" група за сезон 2010/2011
90+3' Играчите на Академик се възползват от всяка възможност да задържат играта
90' Четири минути делят Академик от "А" група
90' Жълт картон Марин Ценов получава жълт картон
89' Bнимание Костов прави фрапиращ пропуск от минимално разстояние. Футболистът на Несебър стреля с глава покрай страничната греда
87' Контузия или получаване на медицинска помощ Будинов се държи за главата, след като се сблъсква с вратаря си. Медицинският екип влиза на терена да окаже помощ на играча на Академик
84' Втори жълт картон и съответно червен Героят за Академик Божов разкарва топката в опит да забави играта и получава втори жълт картон
84' Действието се пренася мигновено на другия полюс, където Божов пропуска да реши мача, след като негов удар е избит от вратаря на Несебър
84' Макенджиев стреля остро с глава в непосредствена близост до напречната греда на вратата на Академик
82' Контузия или получаване на медицинска помощ След борба за топката Иван Иванов от Академик остава да лежи на терена и получава помощ от лекарския екип
79' Смяна за състезател влизащ в игра Ивайло Василев ще доиграе последните минути на срещата
79' Смяна за състезател излизащ от игра Последна смяна и в тима на Академик. Самир Аесс напуска терена
78' Николов праща топката над напречната греда, след центриране от корнер
77' Остро центриране на Несебър е изчистено в ъглов удар. "Делфините" притискат съперника си, който разчита предимно на контраатаки на този етап в срещата
75' На другия край на терена Василев се опита да изведе Аесс в пеналта, но пасът се оказва прекалено дълъг
74' Николов прави опит да отклони топката при удар на свой съотборник. Действията му обаче не водят до положителен ефект
70' Смяна за състезател излизащ от игра Играта напуска Димитров
70' Смяна за състезател излизащ от игра Последна смяна за Несебър в игра влиза Христо Марков
63' Смяна за състезател влизащ в игра На терена влиза Елин Нешев
63' Смяна за състезател излизащ от игра Михаил Петров напуска терена
61' Bнимание Греда за Академик. Николай Божов с великолепно изпълнение прехвърли вратаря на Несебър, но топката срещна напречната греда. При добавката Самир Аесс не успя да намери целта
60' Смяна за състезател влизащ в игра На негово място влиза Тодор Христов
60' Смяна за състезател излизащ от игра Ангел Стойков напуска терена
60' Изтича 60-ата минута на мача. Интересните моменти липсват през последните минути, състоянието на терена се влоши значително след началото на втората част
54' Жълт картон Иван Иванов получава жълт картон
51' Смяна за състезател влизащ в игра На негово място се появява Мартин Стефанов
51' Смяна за състезател излизащ от игра Първа смяна за Несебър. Теренът напуска Венцислав Христов
49' Bнимание Несебър пропусна отлична възможност за гол. Голмайсторът Иванов пробива в наказателното поле, където в последния момент топката е избита от краката му от капитана на Академик Асенов
46' Начало на мача Начало на второто полувреме
46' Стражът на Академик Калоян Михайлов е с счупвания на две места на подбедрената кост на десния си крак. Той ще бъде опериран в София. Михайлов ще отсъства от терените около 6 месеца
45+4' Край на мача Край на първото полувреме
45+4' Жълт картон Веселин Пенев получава жълт картон за грубо влизане в краката на противников футболист
45' Четири минути добавено време
44' Bнимание Греда! Любомир Николов стреля с глава и нацели дясната греда. Последва разбъркване пред вратата на Петров, но топката бе изчистена
43' Bнимание Отлична проява на вратаря на Академик предотвратява изравнителен гол. Венцислав Христов стрела от границата на наказателното поле, но Петров успя да отрази
41' Bнимание Самир Аесс центрира прецизно в малкото наказателно поле на Несебър. Там абсолютно непокрити са двама негови съотборници, които обаче не успяха да се разберат и пропуснаха отлична възможнос за гол
38' Bнимание Венцислав Христов получава висок пас пред вратата на Академик. Топката обаче е изчистена в последния момент от бранител в жълто-бял екип
37' Bнимание Ангел Стойков стреля опасно от пряк свободен удар, топката преминава на сантиметри над вратата на Академик
29' Жълт картон Голмайсторът Божов получава официално предупреждение за оспорване на съдийско решение
27' Гол от дузпа Божов извежда тима си напред в резултата за втори път в срещата с безкомпромисен удар в левия ъгъл на стража на Несебър
26' Bнимание Дузпа за Академик по-малко от минута, след като Несебър изравни резултата. Вратарят Симеонов извърши нарушението срещу Будинов, което бе санкционирано с наказателен удар
25' Гол Гол за Несебър! Борислав Иванов изравнява резултата след добър индивидуален пробив. Бранителят Генадиев не се справи с опеката на Иванов, който нахлу отляво в пеналта и технично прехвърли вратаря за 1:1
23' Жълт картон Капитанът на Академик Никола Асенов получава жълт картон за нарушение срещу играч в син екип на границата на наказателното поле
22' Гол Гол за Академик! Голмайсторът на "студентите" Николай Божов се разписа с отлчино изпълнен пряк свободен удар. Голямото разстояние до вратата на Несебър не смути нападателя, който с левия крак прати топката в близкия горен ъгъл на Симеонов
16' Играчите на Несебър се задържат по-продължително в противниковата половина. Мокрият терен обаче затруднява максимално играта на двата тима
13' Смяна за състезател влизащ в игра На негово място влиза Петров
12' Недоволството на наставника бе породено от тежката контузия, която получи вратарят на Академик
12' Червен картон Наставникът на Академик Семир Селимински е отстранен от резервната скамейка на тима си, след като влезе в словесна престрелка с треньорксия екип на противниковия отбор и прояви невъздържано поведение
12' Смяна за състезател излизащ от игра Принудителна смяна. Михайлов напуска терена
10' Контузия или получаване на медицинска помощ Вратарят на Академик е получил счупване на крака си, поради което бе изведен от терена
9' Bнимание Венцислав Христов е изведен сам срещу вратаря на Академик Калоян Михайлов. Стражът се хвърли в краката на девятката на "делфините", но в сблъсъка пострада тежко
5' Спокойни първи минути на срещата
1' Начало на мача Начало на баража за влизане в А група