Два гола и фрапантен пропуск доближиха Литекс на точка до лидера ЦСКА (СНИМКИ)

Красив гол на Кристиян Малинов и дежурно попадение на Джордан донесоха 4-ти пореден успех на Литекс над закования на дъното Хасково

Литекс оправда очакванията и победи новака Хасково с 2:0 у дома в 8-ия кръг на А група след голове на Кристиян Малинов и Уилмар Джордан през първата част. Четвъртата поредна победа на Литекс изкачи отбора на Красимир Балъков на втора позиция само на точка зад лидера ЦСКА, който този кръг загуби две точки след 1:1 във Варна срещу Черно море. Ловчанлии имат 16, а „червените” – 17, а Лудогорец е трети с 15.

Хасково натрупа вече 6 загуби (три поред) и си остана закован на последното 12-то място с 4 точки от 8 мача.

Мачът пред около хиляда зрители в Ловеч започна в бавно темпо, а домакините пренесоха играта в половината на съперника.

Първата опасност дойде след 14 минути при втория корнер за Литекс в мача. Централният бранител Пламен Гълъбов засече с глава под гредата центриране на Ваюши, а Боян Пейков с вещина изби.

Хасково също създаде първото си сериозно положение след корнер. В 22-ата минута гостите изпълниха първия си ъглов удар в мача, „оранжевата” защита изби, а Васил Велев изстреля тупалка извън наказателното поле, а младият вратар Конов отговори на своя колега Пейков и на свой ред изби отлично.

Гостите за малко да подарят гол на Литекс в 26-ата минута, когато Пейков изпусна топката, а защитата не съумя да изчисти и Джордан овладя, завъртя се и пробва да прехвърли излезлия да го пресреща Пейков, но пресили удара и прати над целта в аут.

Мачът живна чувствително след 30-ата минута. Контра за Хасково позволи на Лозев да остане един на един срещу Илия Миланов, последва нисък удар, ала Конов беше подготвен и спаси.

Литекс веднага реагира и Косоко беше изведен сам срещу вратаря, Пейков успя да закачи удара и след парабола топката мина на сантиметри над напречната греда в корнер. При последвалото центриране Пламен Гълъбов засече с глава, но пак стражът на Хасково изби с вещина.

Защитата на Хасково издържа до 36-ата минута. Бранител на гостите изби топката неумело и извън границата на наказателното поле Кристиян Малинов я посрещна със страховито воле, което спря в долния десен ъгъл – 1:0.

Попадението сякаш отпуши ловчанлии и те удвоиха само 5 минути по-късно след перфектно. Джордан с глава чукна за Ваюши, който му върна и колумбийският нападател не сбърка за 2:0.

До почивката Косоко се размина с добро центриране на албанеца Ваюши и не успя да стреля с левия крак.

През втората част двубоят по-скоро се доиграваше – Хасково опита да се върне в мача, но му липсваше нужната класа да затрудни своя домакин.

В 54-ата минута Данило Асприля остана сам на фланга и избра да стреля от малък ъгъл, а вратарят отрази, при положение че Джордан вдигаше ръце сам пред вратата.

Джордан получи своя шанс в 68-ата минута след бърза атака и пас на Васил Божиков, колумбиецът технично финтира съперник и стреля, ала Пейков спаси.

Младият вратар на Литекс Александър Конов сам си търсеше неприятности четвърт час преди края. Той се опита да лъже резервата Емил Ангелов и нескопосано загуби топката, но Бабангида също се замота и Конов се хвърли в краката му, за да поправи грешката си.

10 минути преди края Литекс направи един от марковите си пропуски от 100-процентово голово положение. Милчо Ангелов бе изведен на чиста позиция, забави се, но все пак намери Ваюши на точката на дузпата, Пейков беше далеч от вратата, където на голлинията имаше двама защитници, но албанецът незнайно как би над вратата.

Ваюши опита да се реваншира за пропуска с тупалка извън наказателното поле, но Пейков пак изби и Хасково загуби само с 0:2.

В следващия 9-ти кръг Литекс гостува на шампиона Лудогорец, а Хасково е домакин на Левски.