Мъри Стоилов влезе в историята на Шампионската лига (ВИДЕО)

Астана се измъкна от АПОЕЛ (Никозия), той стана първият бг треньор с два различни отбора, участващи в групите на турнира

Станимир Стоилов влезе в историята на най-престижния европейски клубен турнир Шампионска лига. Треньорът на казахстанския Астана стана първия българин, който извежда два различни отбора в групите на надпреварата. Това стана след драматично равенство с АПОЕЛ (Никозия) 1:1 в Кипър. С общ резултат 2:1 първенецът на Казахстан продължава да мечтае на европейската сцена.

Астана стана първият отбор в историята на Казахстан, който се класира за груповата фаза на тази надпревара. След последния съдийски сигнал целият отбор се събра в централния кръг на терена, за да отбележи историческото постижение.

През сезон 2006/2007 Стоилов игра в групите на Шампионската лига с Левски.

Двубоят за Астана не бе никак лесен. Домакините от Кипър бяха напълно амбицирани да заличат гола пасив от първия двубой и през цялото първо полувреме атакуваха, мощно подкрепяни от своите фенове, които бяха напълнили стадиона. АПОЕЛ  имаше няколко много добри възможности. В 37-ата минута кипърците удариха греда след хубав удар на Луис Лаел. Възпитаниците на българския специалист се защитаваха здраво, като разчитаха предимно на контраатаки. Те успяха да запазят нулевото равенство до почивката.

Резултатът бе открит в 60-ата минута от Самир Стилич, който изпълни като по учебник пряк свободен удар – топката бе пратена неспасяемо в горния ляв ъгъл.

Това попадение даде още повече енергия и ентусиазъм на местните фенове, които започнаха да скандират, че искат още голове.

Попадение обаче падна в тяхната врата, което им подейства като леден душ. В 84-ата минута Неманя Максимович получи топката в наказателното поле, домакините не действаха особено концентрирано и той се разписа от няколко метра, оформяйки крайното 1:1 и подпечатвайки историческото участие на Астана в групите на Шампионската лига.

Де Бройне: Фоудън играе по-добре, защото има свобода