Още 11 отбора се класираха за плейофите на Лига Европа

Аякс прати Селтик у дома, Наполи остана единственият отбор без загубена точка

Още 11 отбора се класираха за 1/16 финалите на Лига Европа след мачовете от петия кръг в четвъртък.

Това са: Атлетик Билбао, Базел, Брага, Краснодар, Лацио, Ливърпул, Шалке, Спарта Прага, Сент Етиен, Тотнъм и Виляреал.

Те се присъединиха към вече класиралите се: Борусия Дортмунд, Молде, Наполи и Рапид Виена.

***
Мачовете от 22:05 ч:

Брага си осигури класиране за плейофите на Лига Европа по драматичен начин, след като Крислан отбеляза гол дълбоко в добавеното време за победата с 2:1 над Слован Либерец в група “F”.

В същата група Марсилия е на път да последва Брага след успех от 2:1 над Гронинген. Победният гол отбеляза Мичи Батшуай 2 минути преди края.

В група „Е” Виляреал изпревари Рапид Виена на върха след 1:0 срещу австрийския състав на „Ел Мадригал”. Гол на Бруно в 78-ата минута изравни „Жълтата подвнодница” с Рапид – по 12 точки, но испанците имат по-добра голова разлика. Двата отбора си осигуриха място във фазата на елиминациите, след като Динамо Минск и Виктория Пилзен завършиха деня с по 3 точки.

Крехките шансове на Селтик да излезе от група „А” се изпариха срещу Аякс, след като голове на Аркадиуш Милик и на Вацлав Черни в самия край заличиха откриващо попадение на Калъм Макгрегър на „Паркхед”.

Аякс запазва шансове, но те трябва да победят лидера Молде, който вече се бе класирал, и да се надява, че Селтик ще победи Фенербахче в Истанбул. Турският тим надделя над водения от Оле Гунар Солскяер тим с 2:0 в Норвегия.

Наполи остана единственият отбор в Лига Европа, който не загуби нито една точка в групите. „Партенопейците” се наложиха над Брюж с 1:0 в група “D”. Румънският национал Влад Чиричеш беше точен точно преди почивката.

Ситуацията около второто в групата остава отворена. Легия Варшава победи 1:0 Мидтиланд и събра 4 точки, какъвто е активът и на Брюж. В момента датчаните са втори с 6 точки.

***
Мачовете от 20:00 ч:

Късен гол на Хари Кейн в Азербайджан класира Тотнъм от група “J” след минимална победа 1:0 над Карабах. В другия мач Монако загуби с 0:2 от Андерлехт на „Луи II”, което подпечата визата на англичаните.

В група “G” Лацио спечели домакинска победа 3:1 над миналогодишния финалист Днепър и на практика го елиминира. С попадения на Марко Пароло и Филип Джорджевич „римските орли” се наложиха над украинците, които първоначално заличиха ранно попадение на Антонио Кандрева. В другия мач Розенборг и Сент Етиен завършиха 1:1. По този начин Лацио и Сент Етиен се класираха за плейофите.

В група „К” Шалке 04 се наложи минимално над кипърския АПОЕЛ Никозия. Единствения гол отбеляза Ерик Максим Чупо-Мотинг в 86-ата минута. Към „кралскосините” на 1/16 финалите се присъединиха чехите от Спарта, които победиха със същия резултат Астерас (Триполис).

В група „I” Базел и Фиорентина завършиха наравно 2:2. Италианският тим водеше на полувремето с 2:0, въпреки че беше с човек по-малко. През второто полувреме обаче швейцарците, които отново бяха без Иван Иванов, успяха да изравнят. Базел предсрочно си осигури място в плейофите и първото място в групата.

Завързана остана битката в група „Н”. Локомотив (Москва) допусна първа загуба, като падна тежко от гостуващия Спортинг с 2:4. В другия мач от групата Бешикташ победи у дома албанския Шкендербеу с 2:0 и излезе на върха в групата с 9 точки, следван от Локомотив с 8 и Спортинг със 7. Шкендербеу отпада като последен с 3. В последния кръг на 10 декември Локомотив гостува в Албания, а Спортинг и Бешикташ излизат в пряк дуел за място на плейофите.