Канада си осигури участие на четвъртфинал на Световното първенство

Русия разгроми Дания с 10:1

Канада се класира предсрочно за четвъртфиналите на Световното първенство по хокей на лед, след като разби Германия с 5:2 (1:0, 1:2, 3:0) и постигна 4-а поредна победа. Канадците водят в класирането на група В с 12 точки, колкото има и отборът на Финландия, също осигурил си място в топ 8. Победата на Кленовите листа осигури спокойствие на съседите им от САЩ, които по-рано вчера отнесоха Франция с 4:0.

Първите две третини завършиха при резултат 2:2, като Канада откри чрез Тейлър Хол още в 3:54 минута, а в 3:22 на втората част Кори Пери покачи на 2:0. Патрик Раймер и Синан Акдаг изравниха само в рамките на 6 минути в края на втората третина.

В последната част обаче пред вратата на Тимо Пийлмайер са разрази истинска вихрушка, като Тейлър Хол с втория си гол и Буун Дженър възстановиха аванса на северноамериканците от две шайби. Коди Чечи на празна вратата оформи крайното 5:2.

В Група А Русия възстанови малко от малко самочувствието си с успех с 10:1 (3:0, 4:1, 3:0) над Дания. Мачът беше специален за капитана на датчаните- 35-годишният Мортен Грийн, който получи специална награда за своето 18-о участие на Световно първенство.

Но домакините не проявиха никакви сантименти. По два гола вкараха Сергей Мозякин и Вадим Шипачов, а вратарят Сергей Бобровски отрази 16 изстрела към вратата си. Руснаците излязоха на 2-о място в групата с 9 точки, а след два дни играят с Швейцария, която също има амбиции за участие на четвъртфиналите.

Резултати и класиране от груповата фаза на световното първенство по хокей на лед в Русия:

8. Унгария 4 0 0 0 4 4-20 0
Отборите, отбелязани със знак (*) вече са си осигурили класиране за четвъртфиналите.