Арсенал разплака Рим след 120 минути мъчение на "Олимпико" и 7:6 след дузпи

Арсенал постигна изключително труден и мъчителен успех срещу последният италиански представител в Шампионската лига – Рома. Бранителят Хуан придаде известно спокойствие в редиците на домакините с ранен гол, но двата състава не успяха да разбият равенството в общия резултат, който остана непроменен и в отсъдените 15-минутни продължения. Един от отборите трябваше да се изправи пред трагичната съдба, която предвещаваха дузпите. Критични пропуски в руската ролетка на 11-метровите удари допуснаха Едуардо и Мирко Вучинич, но изхода на срещата бе определен от Макс Тонето, който разочарова хилядите на Олимпийския стадион в Рим

Арсенал постигна изключително труден и мъчителен успех срещу последния италиански представител в Шампионската лига – Рома. Двата отбора изиграха равностоен мач, в който всеки можеше да съжалява, че не приключи двубоя в редовното време.

Бранителят Хуан придаде известно спокойствие в редиците на домакините с ранен гол, но двата състава не успяха да разбият равенството в общия резултат, който остана непроменен и в продълженията. Един от отборите трябваше да се изправи пред трагичната съдба, която предвещаваха дузпите. Критични пропуски в руската ролетка на 11-метровите удари допуснаха Едуардо и Мирко Вучинич, но изходът на срещата бе определен от Макс Тонето, който разочарова хилядите зрители на Олимпийския стадион в Рим с високо изпратен удар от бялата точка.

И двата съперника навлязоха в битката си за място сред осемте най-силни тима в Европа с намерението да изиграят още един мач на Олимпийския стадион в Рим – този на 27 май. Рома не бе губил у дома в 12 поредни срещи, докато Арсенал не бе вкусвал поражението в 17 поредни двубоя в Англия и определено срещата бе натоварена с необикновен заряд.

Въпреки многобройните проблеми преди решителното домакинство срещу Арсенал, футболистите на Лучано Спалети бяха тези, които се възползваха от ранното си териториално надмощие, като първото попадение в тяхна полза падна още в деветата минута.

Отбраната на Арсенал бе в отчайваща форма тази вечер и истинско чудо бе фактът, че младите футболисти на Арсен Венгер се отърваха само с един гол за първите 45 минути. Вилям Галас и Коло Туре, най-опитните играчи за гостите, бяха в определено щедро настроение, след като позволиха на Франческо Тоти да прекара нисък пас по дължината на цялата отбранителна линия на Арсенал при единствения гол в мача. Тогава никой от „артилеристите” не посмя да посегне към свободната топка, която се оказа в краката на бранителя Хуан, който от малкото наказателно поле се разписа за 1:0, въпреки най-добрия опит за противодействие от страна на Алмуния. Голмайсторът за „римляните” обаче извади лош късмет, след като бе принуден да напусне терена поради контузия още в 28-ата минута.

След гола Рома се поприбра в своята половина, и въпреки по-малкото владеене на топката, домакините определено бяха по-опасният състав. Арсенал наложи своето темпо и започна да атакува безспирно. Натискът на „артилеристите” обаче бе лишен от каквато и да било ефективност, тъй като бранителите на Рома спираха почти всеки опит за индивидуален пробив на Бендтнер, а Ван Перси бе изцяло изолиран от съотборниците си и всеки негов допир с топката бе неутрализиран. Най-активни за гостите бяха Клиши, Насри, и Бендтнер, докато централната и дясната част от постройката на Венгер остана безидейна. Рома се възползва от всяка възможност, но ударите на Тадей, Мота и Рийзе бяха встрани от целта, или отразени от испанския страж на Арсенал.

Втората част започна с равно разпределение на силите, след като две трети от първото полувреме принадлежаха на лондончани. Рома поразтвори играта си, като двигателят Тоти разпределяше подаванията към съотборниците си в противниковата половина. Арсенал продължи да разчита на бързите си крила за високи центрирания в наказателното поле на противника, но въпреки отсъствието на ключови фигури като Панучи, Перота и Де Роси, Рома се бранеше повече от вещо, а "топчиите" бяха принудени да се възползват от удари на отчаянието.

Пропускът на вечерта направи бившият играч на Арсенал, Жулио Баптища в 78-ата минута. След бърза контраатака по десния фланг Тадей намери Тоти в наказателното поле, той продължи топката към връхлитащия бразилец, който не успя да се възползва от чистата стрелкова позиция само от няколко метра. Взаимодействието на Клиши, Галас и Туре за пореден път се пропука в критичен момент от двубоя, като само късметът помогна на Алмуния да опази вратата си от нов гол. Въпреки териториалното си предимство единствената удачна възможност за „артилеристите” дойде в 91-ата минута, когато Ван Перси върна топката с глава към Коло Туре. Бранителят надскочи защитник на домакините, но ударът му премина над напречната града на Рома.

Единственото попадение в първата част не се оказа достатъчно да наруши баланса в общия резултат и тимовете се оттеглиха за кратка пауза, която предвещаваше не само продължения, но дълга и напрегната вечер в Рим.

Първото 15-минутно продължение не предложи нещо по-различно от това, което демонстрираха 22-ата футболисти преди това. Арсенал определено бе по-свежият състав на терена. Рома поднови играта след бързата размяна на половините, Тоти отново бе в основата на всяко съзидателно действие в редиците на състава си. Капитанът опита далечен удар от около 20 метра, но топката премина покрай дясната странична греда на Алмуния. Отново Тоти успя да изведе големия длъжник Баптища, който в идентична от второто полувреме ситуация не успя да се пребори с двама бранители в жълто и опропасти нова удобна възможност. По всичко личеше, че спорът в Рим щеше да бъде решен във въртележката на дузпите.

Трилърът на дузпите изигра жестокото си влияние върху всички на „Олимпико”. Никой от съставите не желаеше да се откаже от възможността да продължи участието си в най-силния европейски футболен турнир. Решителните наказателни удари бяха изпълнени от Едуардо, който изпусна първата дузпа за гостите. При второто изпълнение на ударите Мирко Вучинич пропусна и върна Арсенал в играта. Така двата отбора започнаха безспирно да вкарват ударите со до седмата дузпа, когато зад топката застана Макс Тонето, който би високо над гредата на Алмуния и прати Арсенал на четвърфиналите.

Рома – Арсенал 1:0 (1:1 общ резултат) – 6:7 след изпълнение на дузпи
1:0 Хуан 9’

Рома: Дони, Марко Мота, Сулейман Диамутен, Хуан (Баптища 28’), Джон Арне Рийзе, Матео Бриги, Давид Писаро, Макс Тонето, Родриго Тадей (Алберто Акуилани – 90’), Мирко Вучинич, Франческо Тоти;