Ливърпул на седмото небе (ВИДЕО+СНИМКИ)

Мърсисайдци мачкат със 7:0 в Словения, Попето и Спартак разпиляха Севиля с 5:1

Ливърпул постигна първата си победа далеч от дома в Шампионската лига от 2009 г. насам, след като разби Марибор със 7:0 при визитата си от група Е на турнира и бе на път да изравни рекорда си за най-изразителен успех.

Възпитаниците на Юрген Клоп, дал почивка на капитана Джордан Хендерсън, решиха всичко още преди почивката с четири безответни попадения.

Срещата в Словения бе историческа, защото двата отбора никога до момента не се бяха изправяли един срещу друг в европейски клубен турнир, а домакините имаха само една победа в осем дуела с британски представители.

Тя бе постигнаха срещу Уигън с 2:1 в Лига Европа през сезон 2013/14.

Във вторник вечер обаче Марибор нямаше никакъв шанс, защото още в четвъртата минута Мохамед Салах подаде на Роберто Фирмино и бразилецът откри резултата.

Едва девет минути по-късно пък Джеймс Милнър асистира на Филипе Коутиньо и той направи 2:0, а в 19-ата Фирмино върна жеста на Салах и египтянинът оформи класиката.

Тя се задържа до финалните минути на първото полувреме, когато Ливърпул нанесе своя четвърти удар.

В 39-ата минута отново Салах засече успореден на голлинията пас на Коутиньо и реши мача още преди почивката.

На полувремето специалистите в Англия побързаха да отбележат, че в двубоя Ливърпул наниза три попадения до 19-ата минута, а при най-голямата си победа в Шампионска лига до момента (срещу Бешикташ с 8:0 през 2007 г.) успя чак тогава да открие резултата.

Голеадата продължи и през втората част, тъй като малко след паузата Фирмино също отбеляза втория си гол в срещата, засичайки с глава центриране на Коутиньо от свободен удар.

Впоследствие футболист на гостите изчисти от голлинията удар на Коутиньо, а преди почивката попадение на Салах бе отменено заради засада.

Това обаче съвсем не бе всичко, защото в 86-ата минута резервата Алекс Окслейд-Чембрълейн вкара дебютния си гол за Ливърпул, а в 90-ата същото стори и 19-годишният бранител Трент Александер-Арнолд.

Междувременно Спартак разби вкъщи Севиля с 5:1 в другия двубой от групата.

Българският национал Ивелин Попов бе титуляр в Москва и остана на терена до 57-ата минута, когато бе заменен от Марио Пашалич.

Неговият тим поведе още в 18-ата чрез Куинси Промес, ала в 30-ата Симон Кяер възстанови статуквото.

През втората част обаче гостите от Испания инкасираха нови четири попадения и логично загубиха.

Резервата Лоренцо Мелгарейо, заменил преди паузата контузения Алекс Самедов, направи 2:1 в 58-ата минута, а в 67-ата Денис Глушаков увеличи преднината на Спартак.

Луис Адриано пък я затвърди след пас на Промес в 74-ата минута за 4:1, а точка на спора сложи именно Промес в добавеното време за крайното 5:1.

Така Ливърпул оглави класирането в група Е след третия кръг. Мърсисайдци имат пет точки в актива си, с колкото вече е и Спартак Москва, но с по-лоша голова разлика.

Отборът на Севиля, който бе водач в таблицата преди тази нощ, зае третото място с 4 пункта, докато Марибор остана със само точка в актива си на дъното.

В следващите срещи, предвидени за четвърти ноември, опашкарите гостуват на Ливърпул, докато Севиля е домакин на Спартак Москва.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Спартак Москва: Шеликов, Ташчи, Глушаков, Промес, Фернандо, Луис Адриано, Джикия, Самедов, Комбаров, Ешченко, Попов;

Севиля: Рико, Кяер, Лангле, Крон-Дели, Бен Йедер, Банега, Писаро, Сарабия, Ескудеро, Нолито, Меркадо;

Марибор: Ханданович, Шулер, Врховец, Райчевич, Вилер, Амейда, Каба, Милеч, Бохар, Крамарич, Таварес;

Ливърпул: Каруис, Александър-Арнолд, Матип, Ловрен, Морено, Милнър, Вайналдум, Джан, Салах, Коутиньо, Фирмино;

Търсенето на треньор не може да разсея Байерн преди мачовете с Реал М, смята Тухел