Ботев е първият полуфиналист за Купата след разгром над Литекс (ВИДЕО+СНИМКИ)

Носителите на трофея отвяха Литекс с 5:0, Стивън Петков с хеттрик в първия си мач като титуляр

Ботев победи Литекс с категоричното 4:0 в Пловдив и си осигури участие в полуфиналите на турнира за Купата на България.

„Канарчетата”, които защитават отличието си, решиха всичко с три безответни попадения още преди почивката.

С хеттрик се отличи започналият за първи път като титуляр Стивън Петков, а точно преди паузата Фелипе Бризола оформи класиката.

Иначе самият двубой се игра на „жълто-черната” база в Коматево и ясно показа разликата в класите на двата отбора.

Още в осмата минута Петков можеше да открие резултата след прострелно центриране на Цветомир Панов, но се размина с топката.

Нападателят все пак стори това в 15-ата, засичайки с глава центриране на Дуде Ндонгала – 1:0.

Малко по-късно Михаил Минков изчисти с плонж пред голлинията удар на Фелипе Бризола, след което неговият съотборник Тонислав Йорданов получи травма и бе заменен принудително.

В 29-ата минута Тодор Неделев напредна по фланга и подаде чудесно към Стивън Петков, който трудно можеше да сгреши на празна врата – 2:0.

Пет минути по-късно Петков бе близо до хеттрик, но се размина с топката след центриране на Тошко Неделев.

Последният все пак направи втората си асистенция в мача. Това се случи в самия край на първото полувреме, когато Неделев ефектно изведе Фелипе Бризола и последният оформи класиката с диагонален удар в далечния ъгъл – 3:0.

Така Ботев се оттегли на почивка с аванс от три безответни попадения. След паузата Литекс заигра по-добре и в 54-ата минута имаше малшанса да нацели гредата след свободен удар, изпълнен от Ивайло Раденцов.

Всичко обаче приключи окончателно малко след изтичането на първия игрови час, когато Иван Иванов фаулира Густаво Афонсо в наказателното поле и получи втори жълт картон, а Ботев – правото да изпълни дузпа.

Тя бе реализирана хладнокръвно от Стивън Петков, който оформи своя хеттрик в 64-ата минута за 4:0.

Впоследствие Николай Киров направи две смени, за да даде шанс игрови минути да запишат Тони Тасев и Кристиан Добрев, а малко по-късно публиката подкрепи специалиста, скандирайки името му.

Малко преди края именно появилият се от пейката Тасев проби добре и подаде към Тодор Неделев и той оформи крайния резултат с плътен изстрел от дъгата пред наказателното поле – 5:0.

До края повече попадения не паднаха и така Ботев Пловдив се класира за полуфиналите, които ще са в две срещи. Първите са на 13-14 март, а реваншите са на 10-11 април догодина.