Шампионът пак е тук! Гришо пречупи коварния Кирьос! (ВИДЕО)

Три тайбрека бяха нужни на българина, за да стигне четвъртфинал на Аустрелиън Оупън

Световният №3 в тениса Григор Димитров доказа, че заслужава позицията си в ранглистата.

Българинът показа здрави нерви и изключително хладнокръвие в битката си за ¼-финалите на Australian Open срещу представителя на домакините Ник Кирьос, за да го изхвърли от надпреварата след 7:6(3), 7:6(4), 4:6, 7:6(4).

Сервисът на Ник за пореден път бе главното му оръжие, като летеше редовно с над 200 км в час, но този път първата ни ракета имаше отговор на подаванията му.

Григор започна добре двубоя с две точки на свой сервис, но позволи на Кирьос да изравни за 40:40, а след това записа и двойна грешка. За щастие българинът се справи в критичната ситуация и поведе с 1:0. Последва бърз сервис гейма за австралиеца, който показа, че отново, както и в Бризбейн, смята да тормози съперника си с бомбастичен начален удар.

В третия гейм Димитров имаше далеч по-малко проблеми и го спечели. Последваха още два гейма, в които всеки от тенисистите взе подаването си горе долу бързо, за да дойде гейм №6. В него Гришо имаше два брейкбола, но не успя да се възползва. След това българинът получи още един шанс да пробие съперника си, но също го пропиля и Ник успя да се измъкне.

Последваха няколко части, в които и двамата не изпитваха особени трудности на своите сервиси, но определено Кирьос взимаше подаванията си по-бързо заради мощните си сервиси. Така се стигна до тайбрек, който бе спечелен от Григор с невероятна игра и 2 пробива. Накрая нервите на австралиеца не издържаха и той записа двойна грешка, с което даде първата част на съперника си.

Втория сет започна с бърз сервис гейм за Ник, но след това и Димитров нямаше проблем при своя за 1:1. Но на следващото му подаване всяка точка бе изключително оспорвана. Кирьос на два пъти стигна до равенство 40:40, но за щастие не се възползва от ситуацията. Така се стигна до 7-мия гейм, когато Гришо успя да пробие сервиса на съперника си и то доста убедително, давайки му само 1 точка и поведе с 4:3. След това хасковлията бързо затвърди предимството си и се опъна на съперника в 9-ия гейм, но не успя да постигне нов брейк и да запише и втория сет на своята сметка.

Това като чели доведе до миникриза при Григор и той допусна пробив на своето подаване и изравняване за 5:5. Успехът даде крила на австралиеца и той поведе след своя сервис гейм с 6:5, оставяйки Димитров да сервира за оставане в сета и вкарването му в тайбрек. И хасковлията издържа на напрежението и го направи – 6:6. В тайбрека Димитров се оказа по-силен психически и поведе с един минипробив за 3:1. Въпреки че Кирьос успя да го върне, българинът отново дръпна напред и спечели и втория сет след 7:4 в решителното разиграване.

В третия сет Григор бе стабилен до 5-ия гейм, когато направи някои грешки на свое подаване и позволи на съперника си да го пробие за 2:3. Това като чели обезсърчи още повече хасковлията и тонусът му за игра падна, което беше добре дошло за представителя на домакините. Ник бе на път да запише и още един пробив в сета, но Димитров се стегна и взе подаването си в 9-ия гейм за 4:5. На свой сервис обаче Кирьос бе безпощаден и намали резултата на 1:2 сета след 6:4 в третата част.

Въпреки неприятната загуба на сет, Гришо започна перфектно следващата част, взимайки гейма си на нула. Първият по-завързан гейм бе 4-ия, където проблеми имаше Кирьос. Тогава на няколко пъти хасковлията успя да изравни резултата за 40:40, но така и не стигна до точка за пробив. След като взе подаването си за 2:2 пък бе ред на австралиецът да затрудни опонента си.

Той дори стигна до възможност за брейк, но за наш късмет не се възползва от нея и Димитров си взе сервис гейма за 3:2. В осмия гейм дойде и звездният миг на Григор, като след няколко красиви разигравания и грешка от страна на съперника, той успя да поведе в резултата с 5:3 и сервираше за мача. Кирьос обаче не смяташе да се предава и веднага върна пробива не без помощта на първата ни ракета, а след това и затвърди подема си за 5:5.

В следващите две разигравания двамата тенисисти бяха убедителни в подаванията си и двубоя бе вкаран в третия си тайбрек. Там световния №3 отново бе лидера, като пое инициативата още в началото, въпреки че резултатът вървеше наравно. Това бе така до 7-мото разиграване, в което Димитров записа минипробив за 4:3. След това той взе и двете си подавания и резултатът набъбна до 6:3. Австралиецът успя да вземе следващото си подаване, но това бе всичко за него за днес, след като Гришо отново го проби и триумфира в мача.

Следващият съперник на българина ще е британецът Кайл Едмънд. Той се наложи над италианския ветеран Андреас Сепи с 6:7(4), 7:5, 6:2, 6:3. Двамата са играли два пъти един срещу друг, като Димитров е спечелил и двата мача. Британецът се намира под №49 в световната ранглиста.